Poszukujesz wartościowego partnera? Pomyśl o bibliotece
Do bibliotek publicznych przychodzi jedna trzecia mieszkańców wsi i małych miast. Są to naturalne miejsca społeczne: bezpieczne, przyjazne i otwarte dla wszystkich. Dają dostęp do informacji i wiedzy, pomagają ludziom odpowiadać na ważne pytania, angażują lokalną społeczność w różne wydarzenia i projekty.
Biblioteki są odwiedzane przez osoby w różnym wieku, o różnym statusie społecznym, mające różne potrzeby i zainteresowania. W bibliotekach spędzają czas, korzystają z komputera i Internetu, szukają praktycznych informacji, rozwijają swoje pasje, uczą się, spotykają innych ludzi, wspólnie działają.
W wielu miejscowościach biblioteki są prawdziwymi centrami aktywności lokalnej. To zasługa między innymi Programu Rozwoju Bibliotek, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W PRB bierze udział 3327 bibliotek z małych miejscowości.
– Organizacje pozarządowe – ze swojej natury nastawione na wnikliwe przyglądanie się potrzebom ludzi – mają wiele pomysłów na projekty rozwiązujące ważne lokalne problemy. Często jednak przydałoby im się wsparcie, na przykład użyczenie miejsca, ułatwienie kontaktu z potencjalnymi uczestnikami projektu czy życzliwe konsultacje osoby z zewnątrz. W tych i wielu innych sprawach mogą liczyć na bibliotekę jako naturalnego partnera dla organizacji pozarządowej – mówi Martyna Woropińska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Biblioteki są otwarte na współpracę z innymi instytucjami i organizacjami. Od 2010 roku w programie grantowym „Organizacje pozarządowe bibliotekom”, stanowiącym część Programu Rozwoju Bibliotek, uczestniczą cztery organizacje pozarządowe: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Ośrodka KARTA, Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego oraz Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. W tym roku współpracę z bibliotekami rozpoczęło sześć kolejnych organizacji pozarządowych. W planach – realizacja ponad 400 wspólnych projektów, dzięki którym biblioteki rozszerzą ofertę dla mieszkańców o nowe, czasem nieoczywiste usługi, jak edukacja zdrowotna, pomoc w poszukiwaniu pracy czy nawet… sport.
Jak tłumaczy Noemi Gryczko z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, organizacje pozarządowe mają olbrzymią wiedzę i doświadczenie w pracy ze społecznościami lokalnymi, znają się na różnych dziedzinach. Biblioteki są z kolei centrami życia społecznego, znajdują się najbliżej mieszkańców małych miejscowości. I NGO-sy, i biblioteki mają sobie mnóstwo do zaoferowania. Pierwsze dzięki współpracy z bibliotekami mogą lepiej realizować swoja misję. Drugie zyskują nowe doświadczenia, wiedzę i pomysły na działania.
Realizacja programu dotacji „Organizacje pozarządowe bibliotekom” pokazuje, że biblioteki są gotowe do stałego wzbogacania swojej oferty i potrafią czerpać z doświadczeń organizacji pozarządowych. Dlatego zachęcamy do współpracy z bibliotekami wszystkie organizacje działające w następujących obszarach:
Biblioteki mogą użyczyć Wam swoją przestrzeń lub sprzęt informatyczny. Jednak najcenniejszą wartością są znakomite relacje bibliotekarek i bibliotekarzy z ludźmi i zaufanie, jakim są obdarzani. Dzięki wsparciu bibliotek będziecie mogli łatwiej i szybciej dotrzeć do grup społecznych, którym służycie i do których kierujecie swoje działania. Być może pozyskacie także nowych odbiorców.
Po to, by Was inspirować i pokazać, co mają sobie nawzajem do zaoferowania biblioteka i organizacja pozarządowa, rozpoczynamy cykl artykułów, w których podpowiemy, co i jak można wspólnie z biblioteką zrobić.
W tekstach będzie można znaleźć:
- konkretne pomysły na współpracę w kilku obszarach tematycznych,
- opis korzyści, jakie ta współpraca przyniosła zarówno organizacjom pozarządowym, jak i bibliotekom i ich użytkownikom,
- materiały do wykorzystania i/lub inspiracji, które powstały w ramach tej współpracy,
- podpowiedź, jak w swoim najbliższym otoczeniu znaleźć bibliotekę, która bierze udział w Programie Rozwoju Bibliotek,
- rady, na co należy zwrócić uwagę we współpracy z bibliotekami.
Życzymy inspirującej lektury! I pamiętajcie, że każda biblioteka to potencjalny partner do współpracy.
Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego