Green REV Institute, operator koalicji Future Food 4 Climate zorganizował spotkanie z Posłankami i Posłami do PE, reprezentującymi różne frakcje polityczne. Pytania zadawały aktywistki, przedstawicielki organizacji klimatycznych i rzeczniczych.
3 lata działań KE - co się udało?
Przedstawicielki Parlamentu Europejskiego: Dr. Sylwia Spurek - prawniczka, radczyni prawna, legislatorka. Posłanka do Parlamentu Europejskiego z grupy Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie i Wiceprzewodnicząca Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM). Od 2015 r. do 2019 r. Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich; Anja Hazekamp - Posłanka do Parlamentu Europejskiego z grupy Lewicy i Wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI); Sirpa Pietikäinen - Posłanka do Parlamentu Europejskiego z grupy Europejskiej Partii Ludowej. Członkini Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) oraz Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM), oraz Poseł Asger Christensen z grupy Renew Europe oraz Członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) odpowiadały na pytania strony aktywistycznej, przedstawicielek organizacji społeczeństwa obywatelskiego:
Sylwia Łyskawka - Przewodnicząca polskiej Młodzieżowej Rady Klimatycznej, EU Young Ocean Advocate, Członkini Narodowej Rady Rozwoju – Rady ds. Młodzieży przy Prezydencie RP;
Marzena Wichniarz - współorganizatorka ruchu społecznego Rodzice dla Klimatu, będącego częścią międzynarodowego ruchu Parents for Future. Z wykształcenia politolożka, specjalizująca się w jakości i systemach zarządzania. Koordynatorka stolika rodziców podczas prac Okrągłego Stołu ds. Edukacji Klimatycznej przy UN Global Compact Network Poland;
Katarzyna Niemier - młodzieżowa aktywistka klimatyczna i studentka wydziału nauk geografii społeczno-ekonomicznej z Poznania;
Maja Madejska - weganka, aktywistka na rzecz praw zwierząt i weganizmu, autorka profilu Roślinna Strona;
Anna Żuchniewicz - Specjalistka ds. zdrowia publicznego i żywienia, promotorka diety roślinnej zwłaszcza w kontekście profilaktyki chorób cywilizacyjnych; wieloletnia weganka i aktywistka; oraz Lena Kuklińska (Ostra Zieleń).
Posłanki do PE bardzo krytycznie oceniły ambicje i działania KE na rzecz transformacji systemu żywności, wskazywały na konkretne zapisy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, które nie realizują założeń Europejskiego Zielonego Ładu.
Dr. Sylwia Spurek podkreślała, że pierwszym krokiem do zmiany powinno być zaprzestanie finansowania sektora produkcji zwierzęcej: środki przeznaczane dzisiaj na badania i rozwój, wsparcie inwestycji ferm przemysłowych, produkcję paszy dla zwierząt powinny być przekierowane do sektora produkcji zdrowej, zrównoważonej żywności roślinnej. Podkreślała, że zdrowa, zrównoważona roślinna żywność powinna być dostępna cenowo. Posłanka Anja Hazekamp, Sprawozdawczyni raportu PE Od pola do stołu wskazywała, że nieefektywny system żywności to ogromne koszty - klimatyczne, społeczne, zdrowotne.
Po 3 latach działań KE ocena osób aktywistycznych jest mocno krytyczna. Jak mówiła MEP Anja Hazekamp: w trakcie pandemii słyszałyśmy, że reforma systemu żywności jest niemożliwa, bo jesteśmy w trakcie kryzysu gospodarczego, po wybuchu wojny w Ukrainie słyszymy, że czas zatrzymać reformy systemu, który nie działa.
Przypominamy - zostały jedynie 2 lata na konkretne działania Komisji Europejskiej. Pytania i "sprawdzam" ze strony organizacji pozarządowych, przedstawicieli i przedstawicielek społeczeństwa obywatelskiego będą coraz częstsze. Upały, susze, migracje klimatyczne, zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego, konsekwencje działania ferm przemysłowych stały się naszą codziennością w Europie. Od decyzji polityków i decydentek zależy przyszłość planety, ludzi i zwierząt.
Źródło: Green REV Institute