Posiedzenie zespołu doraźnego ds. pomocy uchodźcom z Ukrainy Rady Działalności Pożytku Publicznego
9 marca 2022 odbyło się posiedzenie zespołu doraźnego ds. pomocy uchodźcom z Ukrainy Rady Działalności Pożytku Publicznego z udziałem Pana Premiera Piotra Glińskiego – Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Piotra Mazurka - Wiceprzewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Wojciecha Kaczmarczyka - Dyrektora NIW-CRSO, przedstawicieli wojewodów ds. NGO oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych z poszczególnych województw.
Na spotkaniu pełnomocnicy wojewodów poinformowali, w jaki sposób organizowana jest pomoc uchodźcom z Ukrainy w ich województwie i jakie są największe bieżące wyzwania z tym związane w danym regionie. Przedstawiciele organizacji pozarządowych zaprezentowali największe problemy, z jakimi mierzą się aktualnie organizacje, jak np. potrzeba koordynatorów i wolontariuszy czy zapotrzebowanie na tłumaczy w punktach recepcyjnych i informacyjnych. Organizacje wskazały również na konieczność większego zaangażowania środków UE w pomoc, w tym przesunięcie środków z polityki spójności na pomoc żywnościową w ramach FEAD.
Przedstawione zostały formy pomocy dla organizacji pozarządowych poprzez zapewnienie środków finansowych na pokrycie działań pomocowych, takich jak możliwość wystąpienia z wnioskiem do rezerwy Prezesa Rady Ministrów w trybie art. 11b ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, aplikowanie o wsparcie do Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach priorytetu 5 Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, udział w regrantingowych konkursach w ramach priorytetu 1 Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO, a także możliwość elastycznego dopasowania realizowanych projektów do bieżącej sytuacji.
Premier Piotr Gliński podziękował za możliwość wysłuchania wszystkich głosów przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz za zaangażowanie w bezpośrednią pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy, a także wyraził wdzięczność przedstawicielom wojewodów za koordynacje działań z poziomu Urzędów Wojewódzkich.
Poinformowano również o uruchomieniu newsletter-a Komitetu ds. Pożytku Publicznego w celu zapewnienia właściwego przepływu informacji pomiędzy organizacjami pozarządowymi, a instytucjami koordynującymi wsparcie dla uchodźców w poszczególnych częściach Polski. Newsletter będzie przesyłany regularnie do organizacji pozarządowych z bieżącą listą najpilniejszych potrzeb w każdym z województw. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy.
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Departament Społeczeństwa Obywatelskiego