Poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) Francisco Guerreiro (Greens/EFA) rozmawiał z rzecznikiem koalicji Future Food 4 Climate Kacprem Nowickim o bezpieczeństwie żywnościowym i polityce unijnej w obszarze produkcji żywności w świetle wojny w Ukrainie.
Rethinking food system
Francisco Guerreiro, Poseł do PE z Portugalii, weganin, członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) w zdecydowany sposób mówił o konieczności zmiany sposobu myślenia na temat produkcji żywności. Nieefektywność systemu produkcji żywności opartego na produkcji mięsa i nabiału, marnotrawstwo żywności i konieczność wspierania systemu żywności opartego na roślinach - to trzy główne obszary, które wymagają działań władz Unii Europejskiej.
Wg Posła największe i najbardziej wpływowe grupy polityczne w Parlamencie Europejskim oraz decydenci i decydentki Komisji Europejskiej nadal bardzo mocno wspierają masową produkcję żywności, rozwój przemysłu i dużych producentów. W obliczu nadkonsumpcji produktów zwierzęcych, konieczności zmiany naszego stylu życia w kontekście katastrofy klimatycznej, zdrowia, jakości życia ludzi i praw zwierząt konieczne jest wspieranie i wzmacnianie ambicji i kierunków wskazanych w Europejskim Zielonym Ładzie i strategii Od pola do stołu (EU Farm to Fork).
Francisco Guerreiro odniósł się do kierunków zmiany systemu żywności takich jak wspierania zrównoważonej produkcji roślinnej (warzywa, owoce, warzywa strączkowe), wspieranie lokalnych producentów i producentek żywności, sezonowości i sektora plant based.
"Potrzebujemy zmiany nawyków i zachowań konsumenckich, ale także całego łańcucha produkcji żywności. Kontynuacja sposobu, w jaki dzisiaj produkujemy żywność doprowadzi i doprowadza do spadku i zagrożenia bioróżnorodności. Z ostatniego raportu IPCC wynika jasno, że zmierzamy ku ekologicznej, środowiskowej katastrofie. "
Eurodeputowany wyraźnie podkreślał rolę organizacji społeczeństwa obywatelskiego i rzecznictwa. "Większość polityków i decydentek nadal, że masowa produkcja, przemysłowa produkcja żywności są konieczne i ważne".
Całą rozmowę można obejrzeć na facebooku Green REV Institute. Jest to druga rozmowa w cyklu wywiadów na temat aktywizmu klimatycznego oraz polityk unijnych, Europejskiego Zielonego Ładu i strategii Od pola do stołu. Pierwszą gościnią była Marzena Wichniarz z Rodziców dla Klimatu https://fb.watch/c95nFpuqQw/
Źródło: Green REV Institute