Uczniowie szkół w Szelejwie razem z nauczycielami posadzili 113 sadzonek róży pomarszczonej wokół jeziorka na Żgalinach.
Akcja została poprzedzona zbiórką pieniędzy (symboliczna złotówka) wśród uczniów i rodziców naszej szkoły.
16 października uczniowie klas: VI szkoły podstawowej i I gimnazjum w Szelejewie gm. Piaski wraz z wychowawcami, Elżbietą Biernat i Pawłem Furmaniakiem oraz nauczycielami: Karoliną Furmaniak i Dariuszem Baranem sadzili róże pomarszczone (rosa rugosa) na Żgalinach. Celem akcji jest stworzenie pasa ochronnego przy oczku wodnym na Żgalinach, który zabezpieczałby skarpę prowadzącą bezpośrednio do jeziorka, a także umilał swoim widokiem i zapachem spotkania, które w przyszłości będą organizowane w tym miejscu.
Dlaczego właśnie róża pomarszczona?
Przybysz z dalekiej Azji
Ojczyzną róży pomarszczonej jest wschodnia Azja, a ściślej biorąc: Chiny, Korea, Japonia i wschodnie krańce Rosji. Do Europy nasza bohaterka sprowadzona została jako roślina ozdobna i surowiec do produkcji olejków różanych. Jest sadzona w parkach i na przydrożach, ale także - w celu utrwalenia podłoża - na nasypach kolejowych i na wydmach i wszelkich nieużytkach . Jest doskonale przystosowana do życia w takich miejscach - niewymagająca, mrozoodporna (nawet do -50 st. C!), znosi nawet bardzo duże zasolenie podłoża, rośnie na bardzo słabych glebach, a nawet na czystych piaskach. Roślina jest więc bezproblemowa i rośnie bez pomocy człowieka. Nie trzeba jej pielęgnować ani opryskiwać fungicydami czy insektycydami.
Można ją jeść…
… oczywiście nie w całości-tylko owoce, ale za to na pewno przyniesie to korzyść zdrowiu. Ludzkość już dawno opracowała metody produkcji konfitur, marmolad, win i nalewek z różanych płatków i owoców rzekomych, które są niezwykle bogatym źródłem witaminy C. Jest tu także witamina B1, B2, B6, K, E i A oraz składniki mineralne: potas, fosfor, magnez, siarka, sód, żelazo, wapń i chlor. Do tego jeszcze dorzucić trzeba bioflawonoidy, które uelastyczniają naczynia krwionośne w mózgu.Wysuszone owoce nadają się na herbatkę, a 3 dojrzałe owoce zapewniają całkowite dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C.
Korzyści dla zwierząt
Krzewy osiągają do 1,5 m wysokości i są doskonałym schronieniem dla drobnej zwierzyny. Ptaki chętnie zakładają w nich gniazda ze względu na trudny dostęp, który stanowią kolce-drapieżniki nie mają szans dostać się do piskląt. Zimą, kuropatwy, zające i inne zwierzęta chętnie kryją się w różanych zaroślach, które stanowią doskonałą barierę ochronną przed wiatrem i śniegiem i oczywiście drapieżnikami. Stanowi doskonały element wszelkich remiz śródpolnych.
Owoce są chętnie zjadane przez kosy, kwiczoły, dzwońce, szpaki i jemiołuszki oraz inne ptaki.
Mamy nadzieję, że posadzone przez nas krzewy się przyjmą i rozrosną, a wiosną zakwitną i później zaowocują. Będziemy oczywiście monitorowali ich wzrost i w razie potrzeby podlejemy je wiosną oraz usuniemy chwasty. Cieszymy się, że mogliśmy się przyłączyć do akcji zagospodarowywania Żgalin, a nasze działania posłużą przede wszystkim przyrodzie oraz wszystkim mieszkańcom Szelejewa i otaczających miejscowości w naszej gminie
Źródło: Szkoła Szelejewo