Poruszający apel Dominiki Kulczyk: pokażmy naszym dzieciom niesprawiedliwą stronę świata!
– Dzieci nie chcą mieć dzieciństwa na dwie zmiany, spędzonego w fabryce! Co my sami możemy z tym zrobić? Możemy zrobić pierwszy krok, poruszyć pierwszą kostkę domina – zachować w pamięci zapłakaną buzię 8-letniej Santy, która marzy o tym, by być kiedyś nauczycielką, ale musi pracować w fabryce. Ja zapamiętam Santę na całe życie – mówi Dominika Kulczyk. W Świdnicy wzięła udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.
– Wiele dzieci na świecie, tak jak te, którym pomagamy w Bangladeszu, nie chce mieć dzieciństwa na dwie zmiany, spędzonego w fabryce. Co my sami możemy z tym zrobić? Możemy zrobić pierwszy krok, poruszyć pierwszą kostkę domina – zachować w pamięci zapłakaną buzię 8-letniej Santy, która marzy o tym, by być kiedyś nauczycielką, ale mimo, że jest przecież małą dziewczynką, musi pracować w fabryce ubrań. Bo nikt nie szanuje jej praw. Ja zapamiętam Santę na całe życie – mówi Dominika Kulczyk. W piątek, 20 listopada w podwrocławskiej Świdnicy, na zaproszenie Ministra Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, wzięła udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.
– Widziałam miejsca, gdzie zwykły zeszyt dzielono, jak skarb, na części, by każde dziecko miało wreszcie swój kawałek do pisania podczas lekcji. Nie bójmy się naszym dzieciom mówić i pokazywać, że świat bywa trudny. Bardzo trudny. Że ich rówieśnicy potrzebują pomocy, bo zabrano im dzieciństwo i podstawowe prawa – podkreśla szefowa Kulczyk Foundation. W Świdnicy zaprezentowała innowacyjny projekt scenariuszy Edukacja Globalna – Efekt Domina, który został przez Fundację wysłany do każdej polskiej szkoły podstawowej i gimnazjum.
Dominika Kulczyk wraz z ministrem Michalakiem wzięła udział w konferencji dla mediów, w spotkaniu w siedzibie świdnickiej Fundacji Serce, odwiedziła także z prezentami dla matek i dzieci miejscowy szpital, przysłuchiwała się również w szkole lekcji przeprowadzonej właśnie według scenariusza projektu Edukacja Globalna – Efekt Domina. – To jest dowód, że mamy wspaniałych nauczycieli i wspaniałe, mądre dzieci. Właśnie tak, jak przekonywał Janusz Korczak – szanujmy je i traktujmy je jak partnerów, z którymi można rozmawiać o rzeczach trudnych. Bo one mają w sobie więcej wrażliwości, niż nam dorosłym się wydaje – zaznacza Dominika Kulczyk.
Kulczyk Foundation to Fundacja, która wykorzystuje najlepszą możliwą wiedzę o zarządzaniu i inwestycjach społecznych do inicjowania realnych zmian społecznych przede wszystkim w tych częściach świata, w których beneficjenci pomocy nie mają żadnych szans na samodzielną poprawę jakości swojego życia. Celem Kulczyk Foundation jest budowanie trwałych mechanizmów zmieniających otoczenie, ale i angażujących społeczności lokalne. – Działamy tak, by poruszona przez nas pierwsza kostka domina poruszała kolejne. Na co dzień doskonalimy procedury efektywnego biznesu. W sferze działań pozarządowych właśnie one mogą stać się podstawą tworzenia skutecznych strategii przedsięwzięć społecznych. Tak rozumiemy prawdziwe znaczenie odpowiedzialnego biznesu – wyjaśnia Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation, członek Rady Nadzorczej Kulczyk Investments.
Źródło: Kulczyk Foundation