24 sierpnia 2022 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku gościła ludzi kultury, animatorów i społecznych liderów, dyrektorów instytucji kultury i dziennikarzy. Debata poświęcona dziedzictwu kulturowemu regionu powiatu słupskiego była częścią projektu "Centrum, czyli spotkania, debaty, konsultacje i budowanie społeczeństwa obywatelskiego", który realizuje słupska Fundacja Imperio.
W poszukiwaniu własnej "marki"
Moderatorka spotkania, Pani Danuta Sroka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku przygotowała pytania, które zainicjowały dyskusję na temat markowego, rozpoznawalnego elementu naszego regionu. Stawiano zatem pytania, jak połączyć wielokulturowość regionu w spójną całość? Czy kulturowość jest "mierzalna"? W jaki sposób inwestycje w kulturę przekładają się na dobrostan lokalnych społeczności? Zdania, jak w każdej dyskusji, były podzielone. Jednak wspólną konkluzją było stwierdzenie, że łączy nas… różnorodność! Z różnych korzeni warto zbudować spójny konar pięknego drzewa. Powstaje oczywiście pytanie, w jaki sposób efektywnie promować bogactwo regionu z całym pięknem jego różnorodności. Odpowiedzi na wiele pytań stawianych w dyskusji pojawią się w numerze "Zeszytów Imperio", który będzie dedykowany lokalnym samorządom oraz instytucjom kultury. Gdy tylko publikacja ujrzy światło dzienne zaprosimy do lektury. Będzie ona dostępna również w wersji on-line.
Budować czy burzyć?
Uczestnicy debaty zwrócili także uwagę na potrzebę większej troski o zachowanie dziedzictwa kulturowego, materialnego i niematerialnego. Podano liczne przykłady pośpiesznego wyburzania zabytkowych budowli, by na ich miejscu wznieść np. wielkopowierzchniowy sklep. Zestawiono te przypadki z działaniami, które skutecznie połączyły w sobie potrzebę rozwoju (np. nowe centra handlowe) z troską o zachowanie dla przyszłych pokoleń zabytkowej architektury (np. łódzkie hale fabryczne). I w tym elemencie dyskusji jej uczestnicy doszli do wniosku, że konieczne jest współdziałanie wielu środowisk.
Rozmowy przy wspólnym stole
Debata odbyła się w przyjaznej konwencji wspólnego stołu. Nie proponujemy zapraszanym gościom "walki" na argumenty "za" i "przeciw". Prowadzimy rozmowę, dialog osób, które mogą mieć różne zdania, ale starają się spoglądać w tym samym kierunku. Tylko wówczas można dostrzec to, co nas łączy oraz to, w czym możemy razem działać dla wspólnego dobra.
Ciąg dalszy nastąpi...
Kolejne spotkanie w projekcie "Centrum" już we wrześniu. Tym razem gospodarzem będzie Słowiński Park Narodowy. Podczas konferencji w Łebie porozmawiamy o zmianach klimatu, i jaki to ma wpływ na środowisko naszego regionu. Prelegentem będzie dr Zbigniew Sobisz z Akademii Pomorskiej w Słupsku. W panelu dyskusyjnym będzie miejsce na stawianie pytań i wspólne szukanie odpowiedzi.
Finansowanie projektu
Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.
Więcej informacji na www.fundacjaimperio.pl
Źródło: Fundacja Imperio