Ziemia sądecka kusi zarówno piechurów, jak i zmotoryzowanych swoim niezaprzeczalnym czarem i magią. Zbocza malowniczo zbiegające się w doliny rzeczne, domostwa rozrzucone na stokach, zagubione wśród drzew. Kwitnące wiosenne jabłonie, które zapowiadają obfite zbiory i przyjazny spokój, panujących w jarach oraz pod koronami drzew. Ten malowniczy krajobraz nosi jedną nazwę – Popowice.
Wśród tych okoliczności natury ma szansę mieszkać 668 osób, w tym około 200 dzieci, które razem uczęszczają do pobliskiej szkoły. Stanowi ona nie tylko ośrodek edukacyjny, ale również organizuje życie kulturalne miejscowości, poprzez organizację spotkań okolicznościowych, zawodów sportowych, wycieczek czy uroczystości patriotycznych. Oferta ta skierowana jest w przeważającej części do dzieci i młodzieży, dlatego też dorośli mają ograniczony dostęp do uczestnictwa w życiu kulturalnym i do kreatywnego spędzania wolnego czasu.
Jednak Popowice mają wielkie szczęście – zamieszkują je ludzie, którzy na dostrzeżone problemy reagują i starają się im zaradzać. Jednym z podjętych środków zaradczych w celu poprawy istniejącej sytuacji był efekt dobrego trafu. Bowiem Urząd Gminy dał szansę Popowicom na przetestowanie mechanizmu inicjatywy lokalnej, która byłaby odpowiedzią na potrzeby, braki zgłaszane przez mieszkańców. Początkowo okazja ta wydała się kwestią dość problematyczną, ponieważ nagle na mieszkańców, którzy podjęli się próby realizacji swojego pomysłu a co za tym idzie opracowania wniosku, spadła bardzo duża liczba zadań związanych z całkiem nowym przedsięwzięciem o innowacyjnym dla nich charakterze.
Znane polskie przysłowie mówi, że dla chcącego nic trudnego… Tak więc wszystkie rękawy chętnych osób zostały zakasane, nastąpiła wielka „burza mózgów” i voila! Oto zrodził się pomysł o rozszerzeniu wątku św. Kingi, która jest patronką szkoły. Mimo krótkiego czasu przeznaczonego na pisanie wniosków, dzięki warsztatom i praktycznym wskazówkom ze strony pracowników urzędu gminy i Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznycn komitetowi udało się pokonać wszelkie przeszkody i dążyć powoli do finalizacji projektu. Podstawą, w oparciu o którą narodził się pomysł, były wyniki ankiety diagnostycznej przeprowadzonej przez Fundację BIS w miejscowości, z której jednoznacznie wynikało, że mieszkańcy nie są usatysfakcjonowani z proponowanej im oferty kulturalnej oraz że odczuwają dotkliwy brak miejsca, w którym mogliby spotkać się wspólnie z sąsiadami, aby miło spędzić wolny czas. Kolejną bolączką okazał się brak placu zabaw dla dzieci, które poza szkołą nie mają miejsca, gdzie mogłyby się bawić i rozwijać wraz ze swoimi rówieśnikami.
Pierwszym planowanym zadaniem stało się zagospodarowanie miejsca pod plac zabaw, które należało od podstaw zaadaptować. Teren pod plac zabaw został wyznaczony na działce gminnej. W pracy nad tym szczytnym celem, w perspektywie realizacji marzeń o placu zabaw, wziął udział cały szereg mieszkańców – poczynając od dzieci, przez młodzież, na dorosłych kończąc. Został rozsypany żwir, pokryty odpowiednią ilością ziemi, zasiano trawę, wykonano drewniane ogrodzenie oraz wstawiono najistotniejsze elementy inwestycji takie jak huśtawka, zjeżdżalnia, piaskownica itp. Tak dzięki zaangażowaniu i wsparciu finansowemu z gminy, udało się osiągnąć pierwszy sukces!
Drugą, acz nie mniej ważną kwestią, była organizacja we współpracy ze szkołą szeregu imprez kulturalnych, konkursów, warsztatów, skierowanych odpowiednio do każdej grupy wiekowej, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Warsztaty teatralne poprowadzone przez profesjonalną grupę teatrologów z Robotniczego Teatru w Nowym Sączu stały się solidnym fundamentem, na którym młodzi artyści mogli budować wspaniałą inscenizację dotyczącą opowieści pt. „Pierścień św. Kingi”. Nauczyli się odpowiedniego zachowania na scenie, nabrali pewności siebie oraz uwierzyli w swój wielki potencjał twórczy, który w nich tkwi. O ich wygląd zadbali rodzice wraz z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich, którzy zaangażowali się w szycie epokowych strojów dla całej obsady, biorącej udział w przedstawieniu. Wzięli oni również na swoje barki nie lada zadanie – stworzenie średniowiecznej scenografii, która wprowadziłaby aktorów i publiczność w dawny świat św. Kingi zwieńczone wielkim sukcesem.
W Szkole Podstawowej zostały zorganizowane również warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, których wymiernym i jakże pięknym efektem był konkurs plastyczny dotyczący legend i historii Starego Sącza. Tam każdy mógł zapoznać się z różnorakimi technikami plastycznymi oraz stworzyć autorskie dzieło, które mogło stanąć w szranki z innymi pracami. Zajęcia te zostały, podobnie jak warsztaty teatralne, poprowadzone przez profesjonalistów – artystów z sądeckiej Galerii „Pod Piątką”, którzy ofiarowali swój czas, aby obudzić twórczego ducha w młodych sercach. Wykonywane prace były odpowiedzią na opowiadane legendy z życia św. Kingi oraz historii Starego Sącza, które tchnęły czarem przeszłości i stały się potężną inspiracją. Uwieńczeniem konkursu było wręczenie nagród – obrazów św. Kingi oraz książek o historii Starego Sącza.
Niewątpliwy czar miały również piękne chwile spędzone przy blasku ogniska, podczas którego miało miejsce kultywowanie miejscowej tradycji – pieczenie barana. A tak posileni uczestnicy imprezy mogli zostać porwani w rytm piosenek, wykonywanych przez zespoły muzyczne „RITMO”, „GÓRSEJ” i „SAMI SWOI”. Impreza ta odniosła wielki sukces, jak mówi dyrektor szkoły podstawowej Grażyna Smaga, jej uczestnicy nie chcieli nawet powracać do swoich domów, gdy nadszedł już czas rozstania.
Jednak projekt nie skupiał się tylko i wyłącznie na ożywianiu życia kulturalnego miejscowości. Miał on również wymiar edukacyjny, czego dowodem było zorganizowane szkolenie z udzielania pierwszej pomocy dla chętnych mieszkańców, które odbyło się podczas rozgrywek sportowych o „Pierścień św. Kingi”. Każdy chętny mógł zaangażować się wraz z rodziną w rozgrywki piłki siatkowej czy nożnej i stawać w szranki o wspaniałą nagrodę. Po zakończonych zawodach na uczestników czekały dwie sztuki barana oraz ognisko, kolejne zabawy oraz występy zespołów muzycznych.
Kiedy „własne podwórko” zostanie ubogacone, twórcy projektu postanowili zabrać jego adresatów na wycieczkę w miejsce, które nierozerwalnie jest związane ze św. Kingą, mianowicie do Kopalni Soli w Wieliczce. Pięćdziesiąt osób pod kierunkiem pana Radnego, który sprawował nad nimi pieczę, zagłębili się w kopalniane korytarze aby osobiście odkryć bogactwo solnego złota, które tak cenne było dla św. Kingi. Sprawiło to wielką radość i pozwoliło na międzypokoleniowe spotkanie integrując mieszkańców Popowic.
Ostatnim krokiem podjętym w ramach omawianej inicjatywy obywatelskiej było spotkanie kończące i podsumowujące działania w ramach projektu. Odbyło się ono w Szkole Podstawowej, a udział wzięli w nim wszyscy, którzy zaangażowali się i przyczynili do sukcesu projektu. Dla tych najbardziej aktywnych, organizatorzy postarali się o upominek, który będzie im przypominał o wartości pracy jaką włożyli w powodzenie projektu oraz sukcesie jaki odnieśli pracując wraz z innymi.
Mówią, że dla chcącego nic trudnego… Projekt „Pierścień św. Kingi – średniowieczna przygoda…” jest tego doskonałym odzwierciedleniem. Pomimo przejściowych trudności, jakie pojawiały się na drodze realizatorów osiągnięto zamierzone cele dzięki zaangażowaniu ludzi, którzy skupieni wokół pragnienia zdziałania czegoś dobrego dla swojej miejscowości, z całego serca i sił pomagali, dodawali otuchy, wiary, angażowali się we wszelakie działania, każdy wedle swoich możliwości i umiejętności. Integracja, jaka nastąpiła pomiędzy mieszkańcami różnych pokoleń, o różnorakich poglądach, duchownymi, radnymi, nauczycielami, pracownikami Urzędu Gminy, Fundacji BIS jest dowodem na to, że praca i wspólny cel jednoczy ludzi, którzy czując sens podejmowanych zyskują wiary w swoje siły, w możliwość poprawy sytuacji, odkrywają w sobie pokłady kreatywności. Gmina, której mieszkańcy samodzielnie starają się rozwiązywać pojawiające się problemy stanowią cenny skarb. Wierząc w możliwość owocnej współpracy, umniejszy się ich roszczeniowość i surowość osądów, a zwiększy zaufanie i chęć współpracy, która zawsze stanowi rozwiązanie mogące przynieść dużo bardziej pozytywne skutki.
Realizatorzy projektu:
Grażyna Smaga (Dyrektor Szkoły Podstawowej)
Bogdan Gondek (Sołtys Popowic)
Czesław Kurzeja (Radny Gminy z Popowic)
Maria Gondek
Teresa Sajdak
Z pomocą mieszkańców miejscowości.
Projekt „Pierścień św. Kingi – średniowieczna przygoda dla wszystkich mieszkańców Popowic” został przeprowadzony w ramach projektu „Samorząd z inicjatywą” realizowanego przez Fundacje Biuro Inicjatyw Społecznych przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Źródło: Fundacja BIS