Ponad połowa pacjentów onkologicznych w Polsce powinna być leczona radioterapią
4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Hasło towarzyszące wydarzeniom tego dnia – #WeCanICan – wspiera globalnie rozwijającą się inicjatywę walki z epidemią raka, drugą najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Właśnie dlatego Fundacja ESTRO, założona przez Europejskie Towarzystwo Radioterapii i Onkologii, prowadzi kampanię promującą „Dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie”. Ma ona na celu szerzenie wiedzy oraz zwiększanie świadomości dotyczącej wyzwań, z jakimi mierzą się chorzy na raka.
Start kampanii promującej wkład Marii Skłodowskiej-Curie we współczesną radioterapię został ogłoszony 7 listopada ubiegłego roku i ma na celu upamiętnienie jej osiągnięć poprzez przesłanie: „Radioterapia leczy raka”. Jej celem jest podkreślenie znaczenia wkładu Marii Skłodowskiej-Curie w rozwój onkologii i radioterapii.
Poza chemioterapią i chirurgią, radioterapia jest jedną z najważniejszych metod leczenia raka. Mimo dużego zapotrzebowania na radioterapię, dostęp do tej procedury medycznej jest w Polsce ograniczony, w porównaniu z dwiema innymi metodami. Z analizy wyników badań ESTRO, przeprowadzonych w ramach projektu HERO wynika, że ponad połowa pacjentów chorujących na raka w Polsce powinna być leczona radioterapią.
Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że nowotwory złośliwe to nasilający się problem społeczny, ekonomiczny i zdrowotny polskiego społeczeństwa. Jego skalę określa liczba nowych zachorowań (163,3 tys.), zgonów (100,6 tys.) i ponad 999 tys. osób żyjących z chorobą nowotworową na początku drugiej dekady XXI wieku.
Radioterapia – jedna z najskuteczniejszych metod leczenia w onkologii
Radioterapia jest jedną z trzech najważniejszych metod leczenia raka, obok chemioterapii i chirurgii onkologicznej. Może być z powodzeniem stosowana samodzielnie lub w połączeniu z pozostałymi dwoma metodami. Zastosowanie radioterapii przed lub po operacji umożliwia nie tylko poprawę efektywności leczenia chirurgicznego, ale i umożliwia leczenie bardziej oszczędzające, zachowujące narząd.
Łączenie radioterapii z chemioterapią daje szansę na wyleczenie pacjentom z zaawansowanymi nowotworami. Wśród nich są na przykład nowotwory w okolicy głowy i szyi, które nie mogą być leczone operacyjnie. Ponadto radioterapia jest szeroko wykorzystywana w opiece paliatywnej w walce z bólem, krwawieniami i innymi dolegliwościami, co poprawia jakość życia pacjentów z nieuleczalnymi nowotworami.
Zapotrzebowanie na radioterapię w Polsce i Europie
Radioterapia krok po kroku
Jako kluczowa metoda leczenia, radioterapia pozwala na leczenie różnych typów raka, samodzielnie lub w połączeniu z chemioterapią lub zabiegiem operacyjnym.
Wkład Marii Skłodowskiej-Curie w leczenie raka
Nie byłoby współczesnej radioterapii, gdyby nie Maria Skłodowska-Curie - Patronka Radioterapii, której 150. rocznicę urodzin świętowaliśmy 7 listopada ubiegłego roku. Jej odkrycia w dziedzinie promieniotwórczości stworzyły fundamenty dla wykorzystania promieniowania w leczeniu raka. Sama Maria Skłodowska-Curie była zaangażowana w stworzenie pierwszego Instytutu Radowego w Polsce, któremu podarowała gram radu.
Współczesna radioterapia, a tym samym onkologia, zawdzięcza jej bardzo wiele, więc korzystając z tej szczególnej okazji, Fundacja ESTRO rozpoczęła kampanię pt. „Dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie” z przekazem „Radioterapia leczy raka”.
Dzięki kampanii „Dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie”, Fundacja ESTRO pragnie umożliwić pacjentom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących ich leczenia. Fundacja propaguje wiedzę na temat radioterapii, tak, aby wszyscy znali korzyści płynące z tej metody w Europie i poza nią. Celem kampanii jest także przypomnienie o pionierskich badaniach laureata Nagrody Nobla w zakresie promieniowania i radioaktywności, które pomagają ratować i leczyć miliony pacjentów każdego roku.
Liczba pacjentów chorych na raka w 2020 roku w Europie sięgnie około 3 milionów. Ponad połowa z nich powinna być leczona radioterapią. Fundacja ESTRO postawiła sobie za cel, by radioterapia pomagała większej liczbie pacjentów każdego roku i by wszyscy, którzy tego potrzebują, mieli do niej dostęp.
Fundacja ESTRO pragnie również burzyć różnorodne bariery, które są stawiane przed pacjentami onkologicznymi w zakresie leczenia radioterapeutycznego. Do tych barier należą m.in. brak zasobów – w zakresie sprzętu do radioterapii, personelu – oraz brak wiedzy na temat radioterapii. Przyczyniają się one do ograniczenia możliwości uzyskania leczenia, które może znacząco pomóc wielu chorym. Dlatego fundacja bierze czynny udział w wypełnianiu luki pomiędzy optymalnym, a bieżącym zastosowaniem radioterapii w Europie i podejmuje działania w celu zapewnienia optymalnego leczenia radioterapią. Projekty fundacji ESTRO podnoszą świadomość oraz ułatwiają prowadzenie badań i udostępniają dane naukowe.
Źródło: Fundacja ESTRO