Ponad 4000 Polaków przebadało znamiona podczas akcji UVaga – wyprzedź czerniaka!
RakTRACK – mobilny punkt badania znamion – zakończył profilaktyczny szlak
po Polsce. Odwiedził 20 miejscowości, w których lekarze przebadali 4007 osób pod kątem czerniaka! Specjaliści zalecili wycięcie znamion blisko 400 pacjentom, a u 79 wystąpiło podejrzenie czerniaka. RakTRACK nabrał rozpędu i przez cały miesiąc przejechał ponad 5000 km, śledząc znamiona, wyprzedzając czerniaka, by ratować życie.
Akcja UVaga – wyprzedź czerniaka!, czyli bezpłatne badanie znamion w całej Polsce, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, co pokazuje, że Polacy chcą się badać, chcą dbać o zdrowie, wystarczy im to umożliwić. Zespół projektu UVaga dotarł do 20 miejscowości, tych większych i mniejszych, także tam, gdzie dostęp do specjalistów jest utrudniony. – Spodziewaliśmy się zainteresowania bezpłatnym badaniem znamion, ale w niektórych miastach frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W Bielsku-Białej, gdzie przebadaliśmy 225 osób, w ciągu kilku minut akcji ustawiła się kolejka 170 pacjentów. Z naszej RakTRACKowej trasy zapamiętamy także Gniezno, gdzie wystąpiła największa liczba podejrzeń czerniaka we wczesnym stadium – u 5% przebadanych osób – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria.
– W ogólnym bilansie akcji u 2% badanych wystąpiło podejrzenie czerniaka we wczesnym stadium. Niestety było kilka przypadków, gdzie lekarz nie miał wątpliwości, a nowotwór miał zaawansowaną postać. Te dane potwierdzają potrzebę kontynuacji naszej akcji w przyszłości – dodaje Agnieszka Łesiuk-Krajewska.
Czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych skóry – zapada na niego rocznie około 3 tys. Polaków. Ale wczesne wykrycie podejrzanej zmiany daje ponad 90 proc. szans na wyleczenie. Dlatego dobrze jest pamiętać o profilaktyce – badaniom pod kątem czerniaka warto poddać się przynajmniej raz w roku.
– Niepokojące zmiany mogą wystąpić nie tylko na skórze, ale również w gałce ocznej, na błonach śluzowych i pod paznokciem. Polacy najczęściej udają się do lekarza dopiero w momencie, gdy znamiona przybierają duże kształty, zaczynają krwawić lub boleć – podkreśla dr hab. Michał Sobjanek, specjalista dermatologii i wenerologii z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, głównego partnera akcji. – Aby skuteczniej walczyć z zagrożeniem, jakim są nowotwory, warto postawić na profilaktykę i nieustannie przypominać ludziom o tym, w jaki sposób mogą się chronić przed czerniakiem i jak z nim walczyć – dodaje doc. Sobjanek.
UVaga – wyprzedź czerniaka! Wpadnij do RAKTRACKa! to inicjatywa Fundacji Rosa i Fundacji Sensoria, które od czterech lat – w ramach kampanii Rakoobrona – prowadzą akcje bezpłatnego badania znamion. Podczas akcji UVaga, czterech edycji Letniej Akcji Edukacyjnej oraz przez cały rok – w trzech gabinetach Rakoobrony w Gdyni, Łodzi i we Wrocławiu – przebadało się ponad 14 tysięcy osób.
– Tegoroczna trasa RakTRACKAa to nie koniec działania mobilnego punktu badania znamion. Wciąż otrzymujemy zaproszenia do kolejnych miejscowości i postaramy się wykorzystać tę chęć Polaków do sprawdzania swoich znamion. Podczas miesięcznej trasy udało nam się uratować życie kilkudziesięciu osób! Jesteśmy zmotywowani jeszcze bardziej do dalszej pracy i rozwijania projektu – podkreśla Agnieszka Łesiuk-Krajewska, dyrektor projektu UVaga – wyprzedź czerniaka!
Głównym partnerem tegorocznego wydarzenia była Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Projekt zyskał uznanie i patronat honorowy Ministra Zdrowia, a także Rzecznika Praw Pacjenta, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Akcja „UVaga – wyprzedź czerniaka – wpadnij do RakTRACKA!”
Źródło: inf. nadesłana