Ponad 40 tysięcy uczniów rywalizuje w konkursie Fundacji BOŚ
Ogólnopolska rywalizacja szkół w konkursie Fundacji BOŚ promującym racjonalne wykorzystywanie zasobów wodnych świata wchodzi w decydującą fazę. Szykuje się prawdziwe starcie regionów, bowiem do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się blisko 200 szkół z wszystkich województw kraju. Skala projektu jest bardzo duża – według organizatorów w ekorywalizacji bierze udział 41 tysięcy dzieci, najwięcej ze Śląska, Mazowsza i Wielkopolski.
Rozpisany przez Fundację BOŚ konkurs jest ściśle powiązany z Międzynarodowym Rokiem Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi. Przez ostatnie tygodnie młodzi ludzie ze szkół uczestniczących w projekcie zapoznawali się z tematyką ochrony wody i jej znaczeniem na świecie.
Następnym krokiem jest graficzne opracowanie wzoru karty debetowej do młodzieżowego konta H2O (prowadzonego przez Bank Ochrony Środowiska; założyciela i głównego donatora Fundacji), wybór najlepszych projektów w ramach szkoły i zgłoszenie propozycji do Fundacji BOŚ. Do kolejnego etapu zakwalifikowały się 193 instytucje oświatowe.
– W Fundacji BOŚ staramy się promować ekologię tak, aby było to ciekawe i angażujące. Dlatego poprosiliśmy młodzież, aby sama opowiedziała o problemie marnowania wody albo pokazała, że woda może być źródłem energii – wyjaśnia Maria Jakubowska, koordynatorka projektu. – Uważamy, że tylko w ten sposób stworzymy przekaz, który dotrze do współczesnych nastolatków – dodaje.
Formuła konkursu jest dwuetapowa. Najlepsze prace ze szkół i domów kultury są obecnie przesyłane do organizatora, gdzie poddane zostaną ocenie jury oraz internautów (głosy można oddawać na stronie www.fundacjabos.pl (zakładka Przyroda u Twoich Drzwi, konkurs H2O Design).
Dla autorów zwycięskich prac, nauczycieli i opiekunów, oraz samych placówek Fundacja BOŚ przewidziała cenne nagrody o wartości 25 tys. zł. Dodatkowo wszyscy laureaci konkursu otrzymają bezpłatne konto H2O oraz kieszonkowe w wysokości 50 zł miesięcznie przez cały rok. Co ważne, zwycięskie wzory trafią na wydawane do tego konta karty Banku Ochrony Środowiska.
– Misja ekologiczna wpisana jest w nazwę BOŚ. Finansujemy duże projekty proekologiczne, zmieniamy na lepsze nasze otoczenie. Organizując ogólnopolską akcję skierowaną do młodzieży chcemy edukować i zachęcać do działań na rzecz ochrony środowiska. Podkreślamy też w ten sposób wyjątkowość naszego Banku – mówi Przemysław Figarski, Wiceprezes Zarządu BOŚ Banku.
i angażujących projektów dla młodych ludzi. Chodziło o ofertę, która wypełni lukę na rynku edukacji prozdrowotnej i proekologicznej w Polsce. W nasze działania angażujemy różne grupy: nauczycieli i całe społeczności szkolne, pracowników i klientów BOŚ, organizacje pozarządowe.
Inicjatywy Fundacji podzieliliśmy na trzy nurty: prozdrowotny program „Aktywnie po zdrowie”, proekologiczny program „Przyroda u twoich drzwi” oraz wolontariat pracowniczy w BOŚ Banku.
Źródło: inf. nadesłana