Dyrektor Generalna UNICEF, Catherine Russell wzywa do natychmiastowego odnowienia rozejmu w Jemenie.
Zgodnie z danymi UNICEF, od eskalacji konfliktu w Jemenie w 2015 roku, zginęło lub zostało rannych ponad 11 tys. dzieci. Te liczby odzwierciedlają jedynie przypadki zweryfikowane przez ONZ. Prawdziwa liczba ofiar jest najprawdopodobniej znacznie wyższa.
Rozejm wynegocjowany przez ONZ doprowadził do znacznego zmniejszenia intensywności konfliktu. Gdy został zawieszony – tylko w okresie od października do końca listopada, zginęło lub rannych zostało 62 dzieci. Wśród 164 osób rannych lub zabitych przez miny i niewybuchy tylko od lipca do września 2022 roku, co najmniej 74 ofiarami były dzieci.
Prawie 8 lat od eskalacji konfliktu, ponad 23,5 mln ludzi, w tym 12,9 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej i ochrony – to prawie trzy czwarte całej populacji. Szacuje się, że 2,2 mln dzieci w Jemenie jest niedożywionych, z czego 540 tys. to dzieci poniżej 5. roku życia cierpiące na ciężkie ostre niedożywienie i walczące o życie.
"Dla dzieci takich jak 7-miesięczna Yasin i dla jej matki Saby, które odwiedziłam w szpitalu w Aden, życie stało się walką o przetrwanie. Tysiące dzieci straciło życie, setki tysięcy jest narażonych na śmierć z wygłodzenia lub z powodu chorób, którym da się zapobiec. Yasin jest tylko jednym ze zbyt wielu niedożywionych dzieci w Jemenie. Wszystkie wymagają natychmiastowego wsparcia, ponieważ wszystkie usługi właściwie się załamały", powiedziała Catherine Russell, która w zeszłym tygodniu uruchomiła Apel HAC z Jemenu.
Poziom szczepień w kraju osiągnął stagnację. 28% dzieci poniżej 1. roku życia nie odbywa rutynowych szczepień. W połączeniu z brakiem dostępu do bezpiecznej wody, stwarza to dla dzieci ogromne ryzyko zachorowania na cholerę, odrę, dyfteryt i na inne choroby, którym można przeciwdziałać z pomocą szczepień.
W tym samym czasie, Jemen mierzy się z poważnym kryzysem edukacyjnym, który prowadzi do straszliwych, długofalowych konsekwencji dla dzieci. 2 mln dzieci nie uczęszcza do szkoły, a liczba ta może wzrosnąć do 6 mln, ponieważ co najmniej jedna na cztery szkoły w Jemenie jest zniszczona lub częściowo uszkodzona.
"Jeśli dzieci w Jemenie mają mieć jakąkolwiek szansę na normalną przyszłość, strony konfliktu, społeczność międzynarodowa oraz wszyscy mogący wywrzeć wpływ na tę sytuację, muszą zapewnić im ochronę i wsparcie. Dotyczy to dzieci, takich jak Mansour, którą poznałam w ośrodku rehabilitacyjnym i protetycznym wspieranym przez UNICEF. Jego noga została amputowana w kolanie po tym, jak został postrzelony przez snajpera. Żadne dziecko nie powinno cierpieć z takiego powodu. Natychmiastowe odnowienie rozejmu byłoby pierwszym krokiem, który umożliwiłby dostęp do pilnej pomocy humanitarnej. Ostatecznie tylko trwały pokój pozwoli rodzinom na odbudowanie zniszczonego życia i planowanie przyszłości" - apeluje Catherine Russell.
UNICEF pilnie potrzebuje 484.4 mln dolarów, by móc odpowiedzieć na kryzys humanitarny w Jemenie w 2023 roku. Brak przewidywalnego finansowania pilnych interwencji stanowi wyzwanie dla ciągłości kluczowych usług, zagrażając życiu i dobru dzieci.
UNICEF Polska prowadzi aktywną zbiórkę na rzecz dzieci z Jemenu.
Pomimo wyzwań, w 2022 roku UNICEF był w stanie:
Wesprzeć leczenie ciężkiego ostrego niedożywienia dla ponad 260 tys. dzieci w 4 584 placówkach podstawowej opieki zdrowotnej i 34 ośrodkach żywienia terapeutycznego.
Zapewnić kryzysowe przelewy środków pieniężnych dla ponad 1.5 mln gospodarstw domowych w każdym kwartale, co oznacza wsparcie dla około 9 mln ludzi.
Zapewnić dostęp do bezpiecznej wody pitnej dla 4.7 mln ludzi za pomocą szerokiego spektrum działań, włącznie z dostarczaniem wody ciężarówkami, instalacją punktów dystrybucji oraz rozszerzeniem systemów doprowadzających wodę w obozach dla wewnętrznie przesiedlonych. UNICEF zapewnia również paliwo, by wesprzeć produkcję i dystrybucję czystej wody do 36 lokalnych korporacji wodociągowych i sanitarnych w 15 prowincjach.
Zapewnić szczepienia przeciwko odrze i polio dla co najmniej 1.6 mln dzieci, które nie miały wcześniej dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej lub miały go w ograniczonym wymiarze.
Dotrzeć do ponad 254 tys. dzieci i ich opiekunów na terenach dotkniętych przez toczący się konflikt ze wsparciem psychospołecznym oraz do ponad 423 tys. dzieci i członków społeczności z ratującą życie edukacją na temat min.
Dotrzeć do ponad 1.6 mln ludzi żyjących na odległych terenach wiejskich z dostępem do publicznej opieki zdrowotnej.
Wesprzeć pomoc zdrowotną dla matek, noworodków i dzieci w 24 szpitalach, zapewniając pomoc operacyjną oraz wyposażenie i przybory. Ponadto, dzięki wsparciu 4.5 tys. stacjonarnych ośrodków Ambulatoryjnego Programu Terapeutycznego (OTP) i 288 mobilnych zespołów, zwiększono wymiar usług leczenia i zapobiegania niedożywieniu.
Źródło: UNICEF Polska