Ponad 100 organizacji apeluje o pomoc uchodźcom z Ukrainy w Polsce
Aby zapewnić wsparcie ukraińskim uchodźcom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji, 103 organizacje humanitarne w całej Polsce zaapelowały o kwotę 377 mln dolarów (1,5 mld zł) w związku z szalejącą w Ukrainie wojną, będącą efektem pełnoskalowej inwazji na ten kraj rozpoczętej prawie dwa lata temu.
Społeczność uchodźców nadal ma pilne potrzeby, a solidarność międzynarodowa jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Zaprezentowany dzisiaj w Warszawie polski wątek Regionalnego Planu Działań na rzecz Uchodźców kładzie nacisk na pomoc uchodźcom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji, takim jak osoby starsze, z niepełnosprawnościami oraz kobiety i dzieci, które wskutek ucieczki przeżyły poważną traumę psychiczną. Plan obejmuje także inicjatywy mające na celu upodmiotowienie uchodźców i inwestowanie w ich zdolności do wnoszenia swojego wkładu czy to w Polsce, czy w Ukrainie, gdy pozwolą na to warunki i możliwy będzie powrót.
Zdecydowana większość – ponad 80 proc. – organizacji uczestniczących w Planie to oddolne polskie organizacje pozarządowe i grupy kierowane przez Ukraińców, skupiające społeczności lokalne i populację uchodźców. Apel jest koordynowany przez UNHCR, Agencję ONZ ds. Uchodźców, a jego celem jest wsparcie Rządu RP.
„Dziś niezwykle ważne jest, aby społeczność międzynarodowa w dalszym ciągu mocno solidaryzowała się z ukraińskimi uchodźcami zmuszonymi do ucieczki ze swoich domów” – powiedział Kevin J. Allen, Przedstawiciel UNHCR w Polsce. „Musimy wspierać najbardziej bezbronnych w powrocie do zdrowia, inwestując w kapitał ludzki niesiony przez uchodźców, którzy codziennie przyczyniają się do rozwoju Polski, a pewnego dnia zaczną odgrywać kluczową rolę w budowaniu lepszej przyszłości w Ukrainie”.
Dwa lata po rozpoczęciu zwiększonego napływu uchodźców do Polski, w kraju przebywa blisko milion uchodźców z Ukrainy, z czego ponad 90% to kobiety, dzieci i osoby starsze.
W 2023 roku partnerzy RRP byli w stanie zapewnić pomoc i ochronę blisko 890 000 uchodźców, uzupełniając działania Rządu RP i władz lokalnych.
Polski wątek Regionalnego Planu Działań na rzecz Uchodźców jest częścią szerszej odpowiedzi na sytuację w Ukrainie opisanej zarówno w Planie Pomocy Humanitarnej dla Ukrainy, jak i w Regionalnym Planie działań na rzecz Uchodźców – dwóch uzupełniających się dokumentach.
Źródło: Agencja ONZ ds. Uchodźców