Sztukę, sport, wspólną zabawę można nazwać nićmi integracji międzyludzkich na każdym poziomie. Tworzenie dla wspólnego celu, zdrowa rywalizacja, radość spędzania czasu z drugim człowiekiem, przełamują granice państw i zbliżają ludzi do siebie. Obszar byłego województwa jeleniogórskiego jest miejscem, gdzie Polacy chętnie podejmują współpracę z mieszkańcami innych krajów.
Sprzyja temu usytuowanie w pobliżu Czech i Niemiec oraz wieloletnie kontakty i współpraca z zagranicznymi gminami. Piękno terenu, z górującymi szczytami Karkonoszy, agroturystyka regionu z poszerzającą się ofertą rekreacyjno-sportową, zachęcają do odwiedzin. Wśród amatorów spływów kajakowych, jazdy konnej czy kolarstwa górskiego na tym terenie, jest wielu obcokrajowców.
Nie brak tu również zabytków, z których wiele pamięta jeszcze czasy średniowiecza. Zamki, baszty (niekiedy zachowane w formie urokliwych ruin) i piękne pałace są często miejscem organizowanych na ponadnarodowa skalę imprez. Przez cały rok, a szczególnie latem, tego typu atrakcji nie brakuje. W sierpniu pałac królewski w Mysłakowicach i pałac w Bobrowie będą gościły uczestników VII Muzycznego Ogrodu Liczyrzepy. Od 24 lipca do 15 sierpnia w karkonoskich miejscowościach odbywają się: Młodzieżowy Festiwal Operowy „Soliści Europy w Krainie Ducha Gór”, Międzynarodowe warsztaty operowe oraz Konkurs zapomnianych arii o karkonoskim Duchu Gór. Są one wynikiem wokalnych kursów młodych śpiewaków z różnych państw, prowadzonych przez profesjonalistów z Polski i krajów sąsiednich. Wynikiem tej współpracy są piękne, poruszające koncerty młodych ludzi. Warsztaty i festiwal należą do działań będących wynikiem długofalowej współpracy, przygotowanego wcześniej projektu. Są kontynuowane od lat, ze względu na uznanie, jakim się cieszą.
Podobnie jak wiele innych cyklów imprez czy wydarzeń kulturalnych. Prawie trzydziestoletnią tradycją może się pochwalić Festiwal Teatrów Wędrujących w Jeleniej Górze. Należy on do najstarszych festiwali spektakli ulicznych i jest ważnym osiągnięciem regionu na szeroką skalę. W najbliższy weekend grupy z Polski i innych europejskich krajów (m.in. Włoch, Hiszpanii, Słowenii), zaprezentują przedstawienia z udziałem publiczności na Placu Ratuszowym i ulicach Jeleniej Góry. Jednak tego lata kilka grup teatralnych powędruje dalej, co dla wielu osób jest miłą niespodzianką. Mieszkańcy Lwówka Śląskiego, Wlenia, Gryfowa Śląskiego i Lubania cieszą się, że w tym roku, po kilkunastu latach przerwy, pokazy odbędą się także u nich.
Goście zagraniczni chętnie uczestniczą w lokalnych imprezach, które dają sposobność do poznania polskich tradycji i zwyczajów, przyjrzenia się kulturze regionu, skosztowania miejscowych przysmaków. Służą temu także wymiany kulturalno-edukacyjne. W Bolesławcu został zorganizowany happening artystyczny oraz cykl spotkań autorskich uczestników pleneru „Bezgraniczna Fascynacja Sztuką Bolesławiec – Kamenz 2011”, w którym wzięli udział artyści różnych dziedzin (grafika, fotografia, ceramika, szklarstwo, malarstwo, rzeźba) z Bolesławca oraz Kamenz (Niemcy).
A gdyby do działań artystycznych dodać sport… Efektem takiego połączenia jest „Rowerowy Plener Malarski” zorganizowany wspólnie przez Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie i niemiecką gminę Hohendubrau. Na trasach rowerowych umieszczone zostały punkty kontrolne, przy których uczestnicy mieli za zadanie zatrzymać się i naszkicować znajdujący się w pobliżu zabytkowy obiekt. Dzieła zostały dokończone już na mecie, po wspólnym obiedzie.
Międzynarodowy Miting w Lekkiej Atletyce to wydarzenie sportowe, które miało miejsce 15 lipca w Bogatyni. Na stadionie sportowym spotkało się 98 zawodników z Polski, Bahrajnu i Kataru. Konkurencje zostały dobrane pod kątem preferencji wszystkich reprezentacji, dlatego pojawiły się również takie, które nie są znane w Polsce, na przykład trójbój lekkoatletyczny dla dzieci w wieku 10-11 lat, w którym zawodnicy poza rzutami piłeczką palantową i skokiem w dal, biegną 50 m. przez płotki. Zawodom towarzyszyła słoneczna pogoda i, co bardzo ważne - wspaniała sportowa atmosfera.
Powyższe wydarzenia, w których współpraca na poziomie międzynarodowym (choćby z najbliższymi zagranicznymi sąsiadami) jest bardzo ważna, nie zamykają listy tych, które odbywają się latem na terenie byłego województwa jeleniogórskiego. W lokalnych mediach, na stronach internetowych poszczególnych miast, gmin, ośrodków kultury, portali społecznościowych, sukcesywnie pojawiają się informacje o kolejnych. Warto w nich uczestniczyć, a przy okazji wspólnego tworzenia i zabawy, poznać bliżej osoby zza granicy, by czerpać od siebie nawzajem z bogactwa kultury, umiejętności, talentów, wiedzy i doświadczenia.
Pobierz
-
201108111436360082
674880_201108111436360082 ・38.72 kB
Źródło: media lokalne, informacje własne