Pomorskie. Nauki ścisłe w akcji, czyli pikniki naukowe w ramach kampanii Młody Nobel
Od 22 do 26 września 2013 studenci-wolontariusze programu PROJEKTOR są obecni w pomorskich szkołach. Podczas pikników naukowych organizowanych w pięciu placówkach „zarażają” pasją do nauki, nie tylko uczniów i ich rodziny, ale także całe lokalne społeczności przekonując, że nauki ścisłe są fascynujące.
W ramach pikników odbywają się warsztaty i pokazy z siedmiu dyscyplin naukowych m.in. biologii, fizyki i robotyki. W tym roku podczas pikników debiutują dwie nowe dyscypliny: chemia warsztatowa i kryminalistyka. Pikniki podsumowują czwartą edycję kampanii Młody Nobel. 28 września odbędzie się piknik naukowy w Siedzibie PGNiG w Warszawie. W październiku studenci PROJEKTORA przeniosą się na Podkarpacie gdzie zorganizują jeszcze cztery pikniki. Dotychczas w ramach kampanii zrealizowano 2 201 projektów edukacyjnych w szkołach w całej Polsce.
Organizatorem kampanii Młody Nobel jest Fundacja Rozwoju Wolontariatu oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Młody Nobel to kampania edukacyjna mająca na celu popularyzowanie przedmiotów ścisłych wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z miejscowości do 20 tys. mieszkańców. W ramach kampanii trwającej od 17 czerwca studenci – wolontariusze programu PROJEKTOR realizowali w szkołach podstawowych i gimnazjach autorskie warsztaty z zakresu nauk ścisłych. Pikniki naukowe, będące punktem kulminacyjnym działań, są obecnie realizowane w pięciu szkołach w trzech pomorskich gminach: Gniewino, Luzino i Krokowa.
Podczas pikników odbywają się warsztaty i pokazy z siedmiu dyscyplin naukowych: chemii, fizyki, pierwszej pomocy, robotyki, biologii oraz chemii warsztatowej i kryminalistyki. Zajęcia warsztatowe z chemii to doskonała okazja, by połączyć zabawę z nauką. Uczestnicy mają możliwość przekonać się, że chemia otacza nas na co dzień. Przedmioty codziennego użytku znajdujące się w każdym domu służą podczas warsztatów do przeprowadzania fascynujących eksperymentów chemicznych, które pod okiem studentów wykonują sami uczestnicy. Zajęcia z kryminalistyki to z kolei niepowtarzalna okazja, by wcielić się w rolę dociekliwego detektywa. Zajęcia z dziedzin takich jak daktyloskopia, balistyka czy traseologia są niezwykle ciekawe i dodatkowo uczą logicznego myślenia, wnioskowania i rozwiązywania zagadek.
„Pikniki są kluczowym elementem programu Młody Nobel ponieważ angażują nie tylko samych uczniów, ale też ich rodziny i całe społeczności lokalne. Nasze pikniki to nie tylko fascynujące doświadczenia i spektakularne eksperymenty, ale też doskonała okazja, by wspólnie spędzić czas w niepowtarzalnej atmosferze, która zawsze towarzyszy tym spotkaniom. Angażująca forma warsztatów, sprawia, że każdy ma możliwość przyjrzenia się z bliska eksperymentom oraz przeprowadzenia ich samodzielnie”. - dodaje Kamil Wrzos, Regionalny Koordynator Programu PROJEKTOR – wolontariat studencki.
Podczas prowadzenia warsztatów i pokazów Wolontariusze korzystają z niekonwencjonalnych, innowacyjnych metod przekazywania wiedzy. Eksperymenty i doświadczenia naukowe to najlepsza, najbardziej aktywizująca uczestników metoda dydaktyczna. W ten sposób kampania łączy pasję naukową studentów z ciekawością świata najmłodszych oraz skutecznie integruje środowisko lokalne, angażując rodziny uczniów, nauczycieli oraz wszystkich mieszkańców danej miejscowości.
28 września, z okazji jubileuszu pięciu lat współpracy Fundacji Rozwoju Wolontariatu i PGNiG, w Warszawie, odbędzie się piknik edukacyjny, podczas którego na uczestników czekają liczne atrakcje i niezapomniane wrażenia.
Dodatkowych informacji o projekcie udziela:
Koordynator pikników naukowych k.wrzos@projektor.org.pl Tel. 500 365 798
Fundacja Rozwoju Wolontariatu
Fundacja Rozwoju Wolontariatu powstała w 2010 roku. Jej misją jest tworzenie warunków dla systematycznego, trwałego, opartego o wiedzę rozwoju wolontariatu w Polsce. Fundacja ma na celu także promowanie idei wolontariatu a przez to zaangażowanej, odpowiedzialnej i aktywnej postawy wśród Polaków. W rozumieniu Fundacji wolontariat jest skuteczną metodą budowania kapitału społecznego, dlatego szczególną wagę przywiązuje do zwiększania świadomości i edukacji nt. wolontariatu, w tym do zwrócenia uwagi różnych środowisk – studentów, uczniów, pracodawców, społeczności i władz lokalnych - na korzyści płynące z doświadczeń wolontariackich. Swoje cele Fundacja realizuje poprzez program „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, którego autorem i fundatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Program Fundacji uzyskał także wsparcie Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a honorowy patronat nad inicjatywą objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza
Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza została powołana w listopadzie 2004 roku przez PGNiG SA - jedynego założyciela i donatora. Zakres działalności Fundacji PGNiG SA obejmuje szeroko rozumiane wspieranie kultury i dziedzictwa narodowego, działania na rzecz nauki iedukacji w zakresie nauk podstawowych i technicznych, sportu, z uwzględnieniem rywalizacji jako narzędzia wychowawczego dzieci i młodzieży, oraz ochronę zdrowia.
W 2010 r. Fundacja PGNiG dofinansowała kampanię edukacyjną Młody Nobel, w ramach której zrealizowano kilkaset projektów specjalistycznych w całej Polsce, zorganizowano konkurs dla uczniów oraz osiem pikników naukowych na Podkarpaciu. Fundacja PGNiG była również partnerem strategicznym akcji Studenci Dzieciom, w ramach której wolontariusze "Projektora" organizowali zajęcia edukacyjne na terenach dotkniętych powodzią. W 2011 r. Fundacja PGNiG ponownie została partnerem kampanii edukacyjnej Młody Nobel podczas której przeprowadzono ponad 900 projektów specjalistycznych, zorganizowano 10 pikników naukowych oraz uczniowie biorący udział w zajęciach zgłosili prawie 80 filmów do konkursu. W ramach trzeciej edycji kampanii, w 2012 roku zorganizowanych zostało 809 projektów edukacyjnych w których udział wzięło udział blisko 4 000 uczestników, przeprowadzono 11 pikników edukacyjnych oraz zgłoszono 62 filmy o tematyce naukowej.
Źródło: Fundacja Rozwoju Wolontariatu