Pomorskie. „Co cię nie zabije, to cię… porani” - pomoc w dramacie [RELACJA]
Pomoc w dramacie. „Co cię nie zabije, to cię… porani” - tak wbrew potocznemu powiedzeniu mówią o „wzmocnieniu po trudnych doświadczeniach” psychotraumatolodzy czyli specjaliści, którzy na co dzień pomagają ludziom po „przejściach”. Finał akcji społecznej pt. „Trauma. Do przeżycia”, zorganizowanej przez Fundację Pomorskie Centrum Psychotraumatologii w Gdańsku.
Pomorska akcja dotyczyła znaczenia i wpływu przeżyć na dalsze funkcjonowanie psychiczne człowieka. Miała uzmysławiać ludziom jak ważne w obliczu tragicznych doświadczeń jest to, w jaki sposób poradzą sobie z urazem psychicznym. Od ofiar wypadków często słyszymy, że „rany na ich ciele goją się stosunkowo szybko, zaś rany na duszy ciągną się nieraz przez wiele lat”. Dotyczy to zwłaszcza młodzieży, która z racji specyfiki wieku rozwojowego, właśnie w tym etapie życia przeżywa psychologiczny kryzys. Jeśli więc uwzględnimy, że młodzi ludzie są osią społeczeństw, to nasza akcja miała istotny społecznie wymiar. - mówią organizatorzy pomorskiej akcji.
Jak pokazują statystyki, z roku na rok rośnie liczba osób mających kłopoty z traumatycznymi doświadczeniami. Nic dziwnego, żyjemy w czasach, gdy rzeczywistość stawia przed nami wiele wyzwań, niekiedy niemożliwych do zrealizowania. Trzeba mieć jednak świadomość, że nierozwiązane doświadczenia traumatyczne zagrażają takimi konsekwencjami jak depresja, demoralizacja, a nawet próby samobójcze, popadanie w uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Zdarza się także, że czasem doświadczenia traumatyczne mogą zagrażać nawet wykluczeniem społecznym – przekonywano podczas trwania akcji. Dlatego tłumaczono jednocześnie, że warto skorzystać z pomocy specjalistów - psychotraumatologów, by po przebytych trudnych doświadczeniach móc lepiej radzić sobie w życiu zarówno osobistym jak i zawodowym. Udało nam się zainteresować tematem kampanii ponad 15 000 osób, w tym także różnych specjalistów, którzy na co dzień w swojej pracy stykają się z osobami dotkniętymi traumą m.in. pedagogów, psychologów, ratowników medycznych, strażaków czy policjantów - mówi kierownik projektu.
Na zakończenie akcji rozstrzygnięty został towarzyszący inicjatywie gdańskich psychotraumatologów konkurs fotograficzny „Moje światy – moje klimaty”. Najciekawszą pracę autorstwa Mateusza Rzewuskiego wybrano z pośród nadesłanych niemal 700 zdjęć, a jego autor w nagrodę otrzyma możliwość udziału w profesjonalnym kursie fotograficznym. Najlepsze fotografie znajdą się również na pokonkursowej wystawie, której inauguracja odbędzie się podczas finału akcji - 14 stycznia 2014 zorganizowanej na wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Źródło: PRomotion Sea Aleksandra Kalita