„PoMOCnik. Dobre praktyki wspierania dzieci i młodzieży”. Bezpłatny ebook
Młodzi ludzie potrzebują otwartych, wspierających dorosłych. A my - dorośli potrzebujemy merytorycznego i sprawdzonego wsparcia, aby pomagać skutecznie. Dlatego powstała bezpłatna publikacja „PoMOCnik. Dobre praktyki wspierania dzieci i młodzieży”.
Ostatnie cztery lata zaowocowały powstaniem aż 240 wartościowych projektów zrealizowanych przez organizacje pozarządowe w całej Polsce w ramach Funduszu Pomocowego. Spośród tych wszystkich inicjatyw wyłoniliśmy 8 wyjątkowych. Skutecznie pomagają dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie z długofalowymi skutkami pandemii nie tylko w obszarze zdrowia, a przede wszystkim edukacji i rozwoju społecznego.
Na stworzenie bezpłatnej publikacji „PoMOCnik. Dobre praktyki wspierania dzieci i młodzieży” poświęciliśmy ostatnie pół roku, ale oddajemy w twoje ręce pozycję, która zawiera praktyczne wskazówki, jak wdrożyć wypracowane rozwiązania w codziennych zadaniach edukacyjnych i wychowawczych. Ebook stanowi cenne źródło inspiracji i wsparcia dla nauczycieli, edukatorów, psychologów i wszystkich organizacji, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą.
Dlaczego warto sięgnąć po tę publikację?
- Wsparcie ekspertów: organizacje, których projekty opisujemy, korzystały z pomocy wewnętrznych oraz zewnętrznych ekspertów.
- Pewność działania: każdy projekt został przeanalizowany i przetestowany, a jego efektywność potwierdzona opiniami dzieci, młodzieży i edukatorów.
- Gotowe do zastosowania: znajdziesz tu nie tylko opisy projektów, ale przede wszystkim praktyczne wskazówki, instrukcje i materiały do natychmiastowego wykorzystania w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą.
- Skuteczne rozwiązania: wybraliśmy 8 inspirujących projektów, które realnie pomagają dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie z długofalowymi skutkami pandemii w obszarze edukacji, rozwoju społecznego i zdrowia.
Obszary, na których skupiamy się w „PoMOCniku”
Skupiliśmy się na obszarach szczególnie ważnych dla prawidłowego rozwoju młodych. To przede wszystkim zdrowie psychiczne oraz wsparcie w kryzysie. Są to tematy, o których mówi się coraz częściej, ale nasza publikacja nie zawiera teorii, a daje „narzędzia” i praktyczne wskazówki dla ich zastosowania. Pozostałe kwestie poruszone w „PoMOCniku”:
- rozwój kompetencji społecznych;
- samokontrola;
- samoregulacja;
- edukacja outdoorowa,
- wsparcie dla uczniów mających problemy w nauce;
- praca z dziećmi, które doświadczających wykluczenia;
- rozwój psychospołeczny.
Współczesny świat stawia przed młodymi ludźmi wiele wyzwań. Jak sprawić, by w tym chaosie chcieli się uczyć i rozwijać? Jak zakończyć falę problemów w nauce i zaszczepić w nich pasję do historii i natury? Jak przekazać im decyzyjność i mądrość, by stali się empatycznymi dorosłymi? Te pytania spędzają sen z powiek wielu osobom – nauczycielom, rodzicom, psychologom.
Na szczęście nie jesteśmy bezbronni! Istnieją sprawdzone sposoby na wsparcie młodych ludzi. Znajdziesz je w publikacji „PoMOCnik. Dobre praktyki wspierania dzieci i młodzieży”.
Źródło: Fundacja Edukacja dla Demokracji