Fundacja 'Manus' pomaga studentom znaleźć stancję lub mieszkanie oraz pracę. Wystarczy przyjść do biura przy Politechnice Wrocławskiej i zapytać.
(WROCŁAW) Fundacja 'Manus' pomaga studentom znaleźć stancję lub mieszkanie oraz pracę. Wystarczy przyjść do biura przy Politechnice Wrocławskiej i zapytać. Ofert jest wiele. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Osoby rozpoczynające studia często nie wiedzą jak zorganizować swoje życie w nowym mieście. Niedawno opuścili rodzinny dom i muszą radzić sobie sami. Potrzebują pomocy. Pomagają samorządy studenckie, ale nie tylko. Istnieją też studenckie organizacje, które służą pomocną dłonią. Jedną z nich jest fundacja „Manus”, która zajmuje się nie tylko studentami politechniki, ale także innych wrocławskich uczelni.
Fundacja „Manus” została założona przez rektora i studentów Politechniki Wrocławskiej. Jej nazwa pochodzi z języka łacińskiego i oznacza: dłoń - pomocną dłoń, która wyciągana jest do każdego potrzebującego studenta. Fundacja pośredniczy więc m.in. w szukaniu zatrudnienia.
Brak mieszkania
Problem ze znalezieniem mieszkania ma prawie każdy przyjezdny student. I to nie tylko ten, który zaczyna pierwszy rok studiów. Szukają w gazetach i Internecie. Nie wiedzą jednak, że są organizacje, które mogą im pomóc. Jedną z nich jest właśnie fundacja „Manus” działająca przy Politechnice Wrocławskiej. W tym roku, razem z radiem „Eska" i „Gazetą Wrocławską” prowadzi ona akcję pod hasłem „Chata dla żaka".
- Już drugi raz szukamy stancji za pośrednictwem fundacji „Manus” - mówią Kamila Bieńkowska i Przemysław Marczak, studenci wrocławskich uczelni. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co nam tutaj proponują. Ofert jest bowiem bardzo dużo i są dobrze opisane. Każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze, że są pokoje na każdą kieszeń. Najtańsze oferty zaczynają się już od 200 złotych miesięcznie. Można znaleźć i pokój, i mieszkanie.
Masz wolny pokój?
- Jeśli tylko masz wolny pokój i chcesz na nim zarobić, to wynajmij go studentowi - apelują przedstawiciele fundacji „Manus”.
Nie wszyscy studenci otrzymają miejsce w domach studenckich. Ich liczba jest bowiem ograniczona. Niektórzy natomiast nie chcą mieszkać w akademikach. Aby im pomóc uruchomiony został więc program „Chata dla żaka".
- Akcja „Chata dla Żaka" przeprowadzana jest już po raz siódmy - mówi Anna Kaniczuk, z fundacji „Manus”. -Ma ona na celu pozyskanie tanich ofert stancji, mieszkań, kawalerek dla studentów rozpoczynających naukę we Wrocławiu. Bezpłatnie przyjmujemy oferty od mieszkańców i udostępniamy studentom.
W naszym Banku Stacji obecnie posiadamy ponad 1600 ofert kawalerek, stancji, mieszkań studenckich i mamy nadzieję, iż każdy student odwiedzający nasze biuro znajdzie własne, niedrogie lokum.
Akcja „Wakat"
- Jednym z podstawowych celów statutowych naszej fundacji jest poprawa zaplecza socjalno-bytowego studentów - mówi Anna Kaniuczok z fundacji „Manus”. - Powyższy cel osiągamy między innymi poprzez utworzenie bezpłatnego biura pośrednictwa pracy pomagającego w znalezienie etatów dla studentów i absolwentów.
- Niestety zainteresowanie studentów znacznie przewyższa ilość wakatów - twierdzi Anna Kaniuczok. Aby zmienić tę sytuację corocznie organizujemy akcję „Wakat”, mającą na celu pozyskanie wolnych etatów. Bezpłatnie przyjmujemy zgłoszenia pracodawców i natychmiast udostępniamy licznie odwiedzającym nas studentom ze wszystkich wrocławskich uczelni.
Poprzez działanie Studenckiego Banku Pracy żacy mogą powiększyć swój budżet, zapracować na wynajem stancji, zakupić niezbędne pomoce naukowe oraz zdobyć doświadczenie zawodowe.
Pomagają w domach
Nie wszyscy mieszkańcy Wrocławia wiedzą, iż studenci mogą wyręczyć ich w pewnych czynnościach domowych. Fundacja bardzo często przyjmuje zgłoszenia dotyczące mycia okien, sprzątania mieszkań, pomocy przy przeprowadzkach. Wystarczy tylko zadzwonić pod numer 320 23 74 i złożyć ofertę.
Dużym powodzeniem cieszą się także oferty pracy związane z promocją, rozdawaniem ulotek, opieką nad dzieckiem.
- Oprócz prac dorywczych posiadamy także stałe wakaty - informuje Anna Kaniuczok. - Są to głownie oferty w branżach informatycznych, budowlanych, handlowych. Zapraszamy zarówno firmy jak i osoby prywatne do bezpłatnego zgłaszania ofert wolnych etatów.
Z banku pracy korzystają nie tylko studenci czy absolwenci ale także inne osoby, które szukają pracy.
(TPB)
Źródło: Gazeta Wrocławska