Od połowy maja 2003 w całej Polsce odbywają się debaty w ramach ogólnopolskiego programu publicznych debat o państwie ‘Jakie państwo?’ Jedna z pierwszych odbyła się 16 maja w Nowym Tomyślu.
Debata na temat 'Państwo powinno ograniczyć zakres pomocy społecznej' była dla miejscowej społeczności niewątpliwie interesującym wydarzeniem. Organizatorów zaskoczyło szczególnie duże zainteresowania debatą młodzieży szkolnej. To ona właśnie z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwała się dyskutantom, a obecni na sali dorośli znaleźli się wyraźnie w cieniu młodzieży.
Dyskusja pomiędzy zespołami „za” i „przeciw”, przerodziła się w dyskusję „co można i trzeba zmienić”. Trzeba wiedzieć, że około 4 tysiące spośród 25 tys. mieszkańców nowotomyskiego korzysta z różnych form pomocy społecznej. Kwestią najzacieklej omawianą był więc problem „Jak właściwie lokować pomoc społeczną, by nie była ona jedynie jałmużną?”
Skład dwóch dyskutujących zespołów był dobrany w taki sposób, by mogła mieć miejsce kompetentna i rzeczowa wymiana poglądów. W skład zespołu „za” wchodzili: wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej oraz pracownik Urzędu Miejskiego (zajmujący się na co dzień tą problematyką). Ich adwersarzami byli: szefowa miejscowej struktury PCK, sekretarz Powiatowej Rady Przyjaciół Harcerstwa oraz student poznańskiej Akademii Rolniczej (wywodzący się z niewielkiej osady na terenie gminy Nowy Tomyśl).
Organizatorem debaty było Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, lecz chyba nie tylko dlatego ponad dwugodzinna dyskusja (nawet bardzo zażarta w niektórych momentach), toczona była w kulturalnej atmosferze. Uczestnicy debaty uzgodnili, że wnioski, będące jednym z rezultatów debaty, zostaną przekazane reprezentantom administracji samorządowej, którzy zapowiedzieli już swój udział (nie tylko w roli słuchaczy) w kolejnym tego rodzaju przedsięwzięciu.
Następna debata odbędzie się w tym samym obiekcie, 2 czerwca 2003 o godz. 13.30. Już w tej chwili wiadomo, że może być ciekawie, bo na temat „Nie warto chodzić na wybory” z młodzieżą jednej z nowotomyskich szkół będą dyskutowali: b. szef komitetu wyborczego w ubiegłorocznej kampanii (obecnie zastępca burmistrza Nowego Tomyśla), nauczyciel propedeutyki (specjalizujący się w teorii polityki i doktrynach politycznych) oraz politolog (pracownik naukowy Instytutu Nauk Politycznych UAM w Poznaniu). Młodzież zapowiada bezpardonową obronę swoich racji. Oby znów było tak ciekawie…
Źródło: Stowarzyszenie Szkoła Liderów