Fundacja Świętego Mikołaja prowadzi w Mariupolu projekt pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży, które znajdują się w kryzysowej sytuacji z powodu działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Dostęp do usług w zakresie zdrowia psychicznego na Ukrainie jest bardzo ograniczony, a podejście terapeutyczne i działania profilaktyczne nadal mało znane.
Projekt pomocy, który prowadzi fundacja ma pomóc w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, wyrażaniu emocji oraz radzeniu sobie z problemami dzieciom z rodzin wewnętrznie przesiedlonych, dotkniętych ubóstwem oraz dzieciom z domów dziecka.
Dzieci mieszkające w Mariupolu na wschodzie Ukrainy cierpią na problemy psychologiczne wynikające z biedy, traumatycznych doświadczeń związanych z wojną i koniecznością opuszczenia domu, śmiercią bliskich, niepewnością związaną z przyszłością i brakiem stabilizacji.
– Mariupol znajduje się 10 km do linii frontu. Ze strefy bezpośrednich działań wojennych do Mariupola dotychczas przesiedliło się ok. 100 tysięcy uchodźców wewnętrznych, w tym wiele rodzin z dziećmi. Miasto jest pełne żołnierzy i sprzętu wojskowego ze względu na ruchy rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. W mieście regularnie słychać wybuchy. Ta sytuacja odbija się niekorzystnie na samopoczuciu i zdrowiu psychicznym mieszkańców miasta, a w szczególności dzieci i młodzieży – mówi Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.
Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Birmingham w 2018 r. odnotowało wysoką częstotliwość występowania chorób zdrowia psychicznego wśród osób wewnętrznie przesiedlonych i populacji ogólnej. Prawie 40% mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego miało traumatyczne doświadczenia (dane z HRP Ukrainy 2020). Pandemia jest dodatkowym czynnikiem negatywnie wpływającym na samopoczucie i zdrowie psychiczne ludzi (ubożenie rodzin, drastyczne ograniczenia mobilności, izolacja społeczna). Projekty organizacji pomocowych zazwyczaj skupiają się raczej na innym wsparciu niż na zdrowiu psychicznym.
– Nasz projekt ma na celu zapewnienie wsparcia psychologicznego i poprawę samopoczucia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym dotkniętych skutkami konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy, a także wzrost poczucia sprawczości i kompetencji liderskich wśród młodzieży z Mariupola. Na bazie Świetlicy otwartej w ramach naszej dotychczasowej trzyletniej współpracy z partnerem lokalnym, stworzyliśmy poradnię psychologiczna dla dzieci i młodzieży. W poradni przez cały czas trwania projektu odbywać się będą warsztaty psychologiczne, spotkania z psychologiem, zajęcia arteterapii oraz warsztaty kompetencji liderskich. W wakacje 2021 obył się pierwszy wyjazdowy obóz terapeutyczno-liderski dla dzieci i młodzieży. W grudniu zorganizujemy spotkania wzmacniające poczucie własnej wartości wśród dzieci z domów dziecka w Mariupolu – wyjaśnia Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.
Celem projektu jest także zwiększenie świadomości dotyczącej tematyki zdrowia psychicznego oraz radzenia sobie ze stresem wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, nauczycieli i opiekunów.
Działania Fundacji Świętego Mikołaja w tym roku skupiają się na stworzeniu bezpiecznego miejsca dla dzieci oraz otwarciu poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży w Mariupolu, a także integracji dzieci z rodzin wewnętrznie przesiedlonych z rówieśnikami. Priorytetem fundacji jest także zapewnienie dzieciom indywidualnych spotkań z psychologiem.
Projekt „Wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży w Mariupolu na Ukrainie” jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, który Fundacja Świętego Mikołaja będzie realizować w Mariupolu do końca 2022 roku.
W najbliższych miesiącach Fundacja Świętego Mikołaja rozpocznie także projekty związane z zapewnieniem pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży w Polsce i w Syrii.
Źródło: Fundacja Świętego Mikołaja