Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych prowadzi dwie CAŁODOBOWE, BEZPŁATNE linie wsparcia. Pod telefonem i mailem dyżurują wykwalifikowani psychologowie, którzy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu są gotowi do wysłuchania, zrozumienia i akceptacji.
Potrzeba bycia wysłuchanym nie ma wieku
Sytuacja związana z epidemią koronawirusa COVID – 19 powoduje, że do minimum ograniczyliśmy kontakty społeczne, dzieci uczą się w domach, a rodzice pracują zdalnie. Niestety, izolacja często doprowadza do frustracji, stresu i zwiększa poczucia lęku. Nie wiemy, jak będzie wyglądało nasze życie w kolejnych tygodniach i miesiącach. Niepewne jest to, czy utrzymamy nasze miejsce pracy w momencie kryzysu gospodarczego, do tego dochodzi strach o bliskich, poczucie zagubienia i zmęczenia ograniczeniami. Zdarza się także, że osoby, które nie potrafią radzić sobie z napięciem stosują przemoc, zarówno psychiczną jak i fizyczną, przez co krzywdzą swoich najbliższych. W każdej z tych sytuacji warto sięgnąć po pomoc specjalistów.
Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego
Fundacja ITAKA prowadzi 24-godzinne CENTRUM WSPARCIA DLA OSÓB W STANIE KRYZYSU PSYCHICZNEGO:
- Telefoniczne Centrum Wsparcia 800 70 2222 Bezpłatną linię, która działa 24 godziny przez 7 dni w tygodniu
- E-mail: porady@liniawsparcia.pl
- Stronę www.liniawsparcia.pl
W wyznaczonych godzinach w centrum pełnią dyżury także specjaliści: lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. Godziny dyżurów specjalistów dostępne są na stroniewww.liniawsparcia.pl
KTO MOŻE DZWONIĆ:
Osoby w każdym wieku, które:
- CZUJĄ SIĘ STALE PRZYGNĘBIONE,
- NIE DAJĄ SOBIE RADY Z CODZIENNOŚCIĄ,
- PRZEŻYWAJĄ KRYZYS EMOCJONALNY,
- SĄ OFIARAMI PRZEMOCY,
- NIE MOGĄ SOBIE PORADZIĆ ZE STRATĄ BLISKIEJ OSOBY.
Linia dzieciom - całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i nauczycieli
Dzieci i młodzież lepiej niż dorośli radzą sobie z nowymi technologiami, utrzymują kontakty rówieśnicze i starają się wspierać nawzajem. Nie zmienia to faktu, że obciążenie związane z izolacją wpływa na ich samopoczucie i relacje. Dzieci, często, nie potrafią radzić sobie w tak trudnych sytuacjach, uczą się zachowań od dorosłych, którzy w ostatnim czasie zmagają się z wieloma problemami (np. natłok obowiązków lub wręcz przeciwnie utrata pracy, źródła utrzymania) i również nie potrafią adekwatnie reagować.
Fundacja ITAKA prowadzi 24 godzinną LINIĘ DZIECIOM – CAŁODOBOWA BEZPŁATNA INFOLINIA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY, RODZICÓW ORAZ NAUCZYCIELI.
- Wsparcie Telefoniczne pod numerem 800 080 222 Bezpłatną linię, która działa 24 godziny przez 7 dni w tygodniu
- E-mail: porady@liniaDZIECIOM.PL
- Stronę www.liniadzieciom.pl
KTO MOŻE DZWONIĆ:
Dzieci lub nastolatki, które:
· NIE RADZĄ SOBIE Z SYTUACJĄ ZWIĄZANĄ Z EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA,
· ODCZUWAJĄ STRACH, NIEPOKÓJ O SWOICH BLISKICH,
· ŹLE ZNOSZĄ ZAMKNIĘCIE W DOMU,
· MAJĄ TRUDNĄ LUB NERWOWĄ SYTUACJĘ W DOMU,
· POTRZEBUJĄ Z KIMŚ POROZMAWIAĆ,
· CZUJĄ SIĘ PRZYGNĘBIONE,
· SĄ OFIARAMI PRZEMOCY.
Rodzice lub opiekunowie:
· KTÓRYCH DZIECKO ŹLE ZNOSI TĘ TRUDNĄ SYTUACJĘ,
· KTÓRZY CHCĄ WIEDZIEĆ JAK POMÓC DZIECKU UPORAĆ SIĘ Z LĘKIEM, TRUDNYMI EMOCJAMI ZWIĄZANYMI Z EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA,
· KTÓRYCH ZACHOWANIE DZIECKA BUDZI NIEPOKÓJ
Godziny pracy
Rozmowa nic nie kosztuje, projekty są finansowane ze środków przekazanych przez ministerstwa, a psychologowie i specjaliści Fundacji ITAKA są do dyspozycji 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego
Fundacja ITAKA realizuje projekt Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, pn. Centrum Wsparcia. Celem projektu jest prowadzenie działań na rzecz zapobiegania depresji, samobójstwom i innym zachowaniom autodestrukcyjnym w populacjach o zwiększonym ryzyku.
Linia Dzieciom
Fundacją ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych realizuje zadanie publiczne pn. Prowadzenie przez specjalistów bezpłatnej ogólnopolskiej infolinii interwencyjno - informacyjnej z zakresu zdrowia psychicznego i zapobiegania samobójstwom wśród dzieci i młodzieży ze szkół i placówek oświatowych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Umowa została zawarta na okres 2019-2020 i jest realizowana w ramach Narodowego Programu Zdrowia.