Pomoc prawna opublikowana. Kontrowersyjna realizacja obietnicy z exposé
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 28 sierpnia 2015 r. To ostatni etap w procesie legislacyjnym ustawy, która wzburzyła organizacje pozarządowe. Przed nami jesień i decyzje NGO, czy uczestniczyć w nowym systemie wsparcia.
Ustawa została opublikowana trzy dni po jej podpisaniu przez Prezydenta. Pośpiech wynikał z tego, że część zapisów wchodzi w życie już 31 sierpnia (nie można więc było opublikować ustawy po tej dacie).
Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej kreuje system pomocy dla osób, których nie stać na profesjonalną, płatną poradę prawnika. Chodzi tu o pomoc w formie porady udzielonej na etapie przedsądowym, kiedy np. mamy problem w kontakcie z urzędem, nie rozumiemy skierowanego do nas przez władze pisma, ktoś żąda od nas spłaty długu, o którym słyszymy pierwszy raz.
System ruszy 1 stycznia 2016 r. Pomoc w 1500 punktach otrzymają określone grupy. Będą to: osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, posiadające Kartę Dużej Rodziny, kombatanci i osoby represjonowane, weterani, młodzi (osoby, które nie ukończyły 26 lat), seniorzy (osoby, które ukończyły 65 l.) oraz ofiary klęsk i katastrof. Krąg uprawnionych jest szeroki, co wcale nie oznacza, że wszyscy potrzebujący otrzymają wsparcie.
Punkty pomocy prawnej zorganizują powiaty. Porad udzielą prawnicy (radcy i adwokaci). Połowę punktów pomocy prawnej będą mogły prowadzić organizacje pozarządowe. W organizacjach krąg profesjonalistów dopuszczonych do udzielania porad jest szerszy (mogą je świadczyć osoby z wykształceniem prawniczym i odpowiednim doświadczeniem). Ale i tak nie wiadomo czy NGO uda się spełnić wymagania zapisane w ustawie.
Przed NGO decyzje , czy uczestniczyć w konkursach na prowadzenie punktów. Konkursy takie ogłoszone zostaną przez powiaty na jesieni (prawdopodobnie na przełomie października i listopada).
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)