Opiekę i pomoc ofiarom przestępstw powinny zapewnić organizacje pozarządowe - twierdzą zgodnie rzecznik praw obywatelskich, minister sprawiedliwości i minister spraw wewnętrznych.
20 listopada w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się konferencja prasowa na temat pomocy ofiarom przestępstw. W zgodnej opinii rzecznika praw obywatelskich, ministra sprawiedliwości i ministra spraw wewnętrznych, opiekę i pomoc ofiarom przestępstw powinny zapewnić organizacje pozarządowe, a rola państwa powinna ograniczać się jedynie do wspierania tych organizacji i tworzenia dobrego prawa.
Za drogie i nieefektywne uznali uczestnicy konferencji rozwiązania zakładające tworzenie przez państwo rozbudowanej sieci placówek zatrudniających armię urzędników udzielających porad.
Rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll zauważył, że w tej działalności najlepiej sprawdza się ruch obywatelski. Minister sprawiedliwości Barbara Piwnik powiedziała, że w obecnej sytuacji finansów państwa nie widzi możliwości skierowania do Sejmu projektu ustawy gwarantującej ofiarom przestępstw z użyciem przemocy zadośćuczynienia ze skarbu państwa. Pełnomocnik RPO Jan Malec zadeklarował, że Biuro RPO udzieli pomocy wszystkim, którzy na swoim terenie chcą organizować pomoc dla ofiar przestępstw.
Źródło: Gazeta Wyborcza