Pomoc medyczna dla szpitali we wschodniej Ukrainie
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) dostarczyła w ciągu ostatnich dni transport leków i artykułów medycznych dla dwóch szpitali w Charkowie, do których ewakuowani są ranni ze strefy ogarniętej walkami.
Transport ponad 8 tys. opakowań leków i materiałów medycznych, dotarł do Wojewódzkiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego oraz Wojewódzkiego Szpitala Tramumatologicznego w Charkowie. W pomocy przekazywanej przez PCPM znalazły się m.in. antybiotyki, środki znieczulające i anestezjologiczne, jak również materiały opatrunkowe, nici chirurgiczne oraz inne środki medyczne.
Pomoc medyczna, zakupiona na Ukrainie dzięki środkom Kulczyk Foundation, będzie wykorzystana przede wszystkim w pomocy chirurgicznej dla osób rannych oraz do opieki nad pacjentami, w tym dziećmi, ewakuowanymi z obszarów dotkniętych walkami. W okresie największego nasilenia konfliktu w obwodach donieckim i ługańskim, Szpital Traumatologiczny w Charkowie udzielił pomocy ponad 300 rannym, co znacząco uszczupliło zapas leków i materiałów medycznych, dostępnych w tej placówce. Szpital Dziecięcy w Charkowie w tym samym okresie przyjął podobną liczbę pacjentów. W tej ostatniej placówce, pomoc ze strony polskiej organizacji skupiała się przede wszystkim na tych lekach, które musiały być wykupywane przez rodziców hospitalizowanych dzieci.
– Charków jest miastem, do którego napłynęła największa liczba uchodźców wewnętrznych, uciekających z domów ze względu na walki. Obecnie w obwodzie charkowskim znajduje się ponad 114 tys. uciekinierów, co jest największym skupiskiem uchodźców na całej Ukrainie – mówi Wojciech Wilk, prezes PCPM. – Ze szpitali w Charkowie są kierowane transporty leków i materiałów medycznych do placówek ochrony zdrowia bliżej strefy walk, przez co magazyny szpitalne są często prawie puste lub są uzupełniane przez organizacje dobroczynne. – dodaje.
- Pomoc ratująca życie w szpitalach jest pomocą, której nie można nie udzielić cywilom, którzy są największymi ofiarami każdego konfliktu. - mówi Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation.
Fundacja PCPM skupia się na niesieniu pomocy medycznej na Ukrainie niemalże od początku kryzysu. W lutym 2014 roku ratownicy z Zespołu Ratunkowego PCPM prowadzili na kijowskim Majdanie punkt pierwszej pomocy medycznej, zaś w marcu polscy ratownicy medyczni działali w południowej Ukrainie. W listopadzie i grudniu br., dzięki środkom Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, fundacja pomoże także około 400 rodzinom uchodźców przygotować się do nadchodzącej, ciężkiej zimy. PCPM niesie pomoc humanitarną także w Libanie, gdzie polska fundacja zapewnia dach nad głową ponad 9000 uchodźcom z Syrii.
Pobierz
-
informacja prasowa
pdf ・102.74 kB
Źródło: info. nadesłana