Problem niezatrudnionych kobiet w wieku 50 + doświadczających przemocy domowej był dotychczas w niewielkim stopniu uwzględniany w polityce ogólnopolskiej i regionalnej. We wrocławskim Centrum Integracji Społecznej powstał innowacyjny projekt pt „Modelu Wsparcia”, w ramach którego stworzono wspólny grunt do działań na płaszczyźnie przeciwdziałania przemocy oraz aktywizacji społeczno-zawodowej.
Pomoc dla osób doświadczających przemocy w oparciu o trzy sektory – budowanie partnerstwa jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, organizacji pozarządowych i przedstawicieli biznesu.
W rezultacie kobiety będące ofiarami przemocy, które przekroczyły 50 rok życia mogły uzyskać zatrudnienie i wyjść z sytuacji przemocy poprzez osiągnięcie niezależności finansowej. Połączono działania pomocowe ze współpracą z pracodawcami. Kobiety biorące udział w projekcie po zakończeniu ścieżki terapeutycznej i szkoleniowej odbywały praktyki zawodowe u pracodawców, które w 38 % zakończyły się zatrudnieniem. Praktyki trwały 3 miesiące i odbywały się u pracodawców, z którymi wcześniej nawiązano współpracę. W tym czasie kobiety były traktowane jak pełnowartościowi pracownicy. Pracodawcy mieli szansę poznać ich umiejętności oraz kwalifikacje. Trzy miesięczny okres praktyk to doskonały sposób na wypróbowanie potencjalnego pracownika. W tym czasie Panie znajdowały się pod opieką koordynatora wsparcia oraz terapeuty, którzy podtrzymywali efekty wcześniejszych działań terapeutycznych i szkoleniowych, jednocześnie motywując Panie do aktywności zawodowej,
To niezwykle istotna innowacja, ponieważ dzięki dobrze poprowadzonej współpracy pomiędzy gminnymi zespołami interdyscyplinarnymi, publicznymi i niepublicznymi instytucjami pomocy i integracji społecznej, instytucjami rynku pracy oraz przedsiębiorcami – pracodawcami realnym stało się dla kobiet powyżej 50 roku życia trwałe wyjście z sytuacji przemocowej. Kobiety dzięki kompleksowej i skoordynowanej ofercie wynikającej z współpracy trójsektorowej mogły zacząć nowe życie. Wrocławski projekt pokazał jak ważne jest zaangażowanie różnych sektorów na rzecz niezatrudnionych ofiar przemocy. Bez tego rodzaju sieci wsparcia i wynikającej z niej szerokich możliwości kobiety nie byłyby w stanie samodzielnie pokonać wielu barier, związanych z wejściem na rynek pracy. Prawdopodobnie skoncentrowały by się tylko na terapii lub uregulowaniu sytuacji prawnej lub w ogóle by zrezygnowały z walki o siebie.
Propozycja współpracy trójsektorowej jest zindywidualizowanym narzędziem dedykowanym gminnym zespołom interdyscyplinarnym oraz instytucjom zajmujących się aktywizacją kobiet. Poszerza ich ofertę i nadaje charakter kompleksowego podejścia do ofiar przemocy. Tym samym zwiększa efektywność działań podejmowanych z inicjatywy zespołów.
Niezwykle ważnym elementem rozwiązywania problemów społecznych w tym tak trudnych jak przemoc domowa jest budowanie dobrej współpracy trójsektorowej, włączanie w coraz większym zakresie organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorstw w realizację zadań rządowych i samorządowych, bo jak pokazuje wrocławska praktyka co trzy głowy to nie jedna.
opracował: zespół projektu „Model Wsparcia jako innowacyjne narzędzie wzmacniające współpracę publicznych i niepublicznych instytucji pomocy społecznej oraz przedsiębiorców dedykowane gminnym zespołom interdyscyplinarnym”
Pobierz
-
Artykuł
doc ・898.56 kB