Katolicyzm, prawosławie, islam, judaizm oraz kultura romska zostały upamiętnione na pomniku, który stanął w centrum Sokółki. Na pięciu drewnianych tablicach można dostrzec charakterystyczne motywy właściwe danej kulturze. Na tym wszystkim dominuje napis: Wielokulturowa Sokółka. Odsłonięcie rzeźby nastąpiło pierwszego dnia Międzynarodowej Akademii Wiedzy o Tatarach Polskich.
W dniach 30 lipca - 2 sierpnia br. w Sokółce odbyła się XII Międzynarodowa Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich. Była to jej dwunasta edycja. Celem Akademii jest propagowanie wiedzy o historii, zwyczajach oraz współcześnie żyjącej społeczności tatarskiej. W Polsce żyje obecnie ok. 5 tys. rodzimych muzułmanów, z których większość stanowią Tatarzy i ich potomkowie, zamieszkujący terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów od 600 lat. W granicach Polski, Litwy i Białorusi żyje ich ok. 20 tys. Najwięcej wyznawców islamu mieszka obecnie na Białostocczyźnie. Prawie 2 tysiące osób z rodowodem tatarskim mieszka w Białymstoku, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej i Suchowoli.
W ramach XII Międzynarodowej Akademii Wiedzy o Tatarach Polskich odbyła się sesja popularno-naukowa- "Tatarzy na Podlasiu". Podczas niej wygłoszono kilka ciekawych referatów odnoszących się do historii i dnia współczesnego Tatarów zamieszkujących ziemie polskie, litewskie i białoruskie. Prof. Jerzy Łapicz pokazał polskie przekłady Koranu, dr Artur Konopacki zaś omówił wartości źródłowe Alfurkanu XVII- wiecznego dla poznania dziejów Tatarów żyjących na terytorium Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Z kolei profesor z Moskwy, Stanisław Dumin przedstawił ciekawe rozważania, oparte o wyniki własnych badań, tradycje i podania rodowe Tatarów Polskich. Podkreślił, że zachowanie tradycji jest niezwykle ważne dla utrwalania pamięci o przodkach. Jak wygląda współczesne życie Tatarów na Litwie zaprezentował dr Adas Jakubaukas z Uniwersytetu Wileńskiego. Materiały z sesji zostaną w najbliższych miesiącach wydane drukiem.
W ramach Letniej Akademii nad Zalewem Sokólskim, odbyły się Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich. Uczestniczyli w nich goście z Niemiec, Rosji, Turcji, Anglii i Malezji. Służyły one pokazaniu bogatej tradycji jazdy tatarskiej, służącej w barwach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Licznie zgromadzona publiczność obejrzała widowiskowe pokazy – koreańskiego Mogu oraz popularnego w dawnej Turcji i Polsce strzelania Kabak. Atrakcją zawodów była inscenizacja upamiętniająca jedno z największych zwycięstw w historii Rzeczpospolitej- 400-lecia bitwy pod Kłuszynem (1610 r). Odbył się kiermasz rękodzieła ludowego, występy zespołów mniejszości narodowych i etnicznych, plenerowe pokazy walk, parada łuczników konnych ulicami Sokółki, konkursy sprawnościowe tj.: strzelanie z łuku, z dział oraz konkurencje na dzielności i refleks.
Akademię Wiedzy o Polskich Tatarach zorganizowali: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski, Urząd Miejski w Sokółce i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce.
Źródło: autor