Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Puka do nas, a my nadal nie jesteśmy na nią przygotowani. Niestety dla 63% młodzieży przyszłość nie jest enigmatyczną wizją utopii na całym świecie, a nawet w ich własnym małym ogródku. Jedynie 37% młodych osób patrzy na świat pozytywnie [1]. Beztroskie dzieciństwo i beztroska młodość to mit. Co się stało i jak możemy to zmienić?
Kształtowanie postaw
Nasze postawy życiowe kształtują się od dzieciństwa. To wtedy poznajemy świat i budujemy swoją wizję przyszłości. To, co usłyszymy w tym okresie od dorosłych – rodziców, opiekunów, kolegów, nauczycieli ma na nas bardzo silny wpływ. Niezależnie od tego, czy będzie to baśniowy morał, że czarownica była złą wróżką, a dobro zawsze zwycięży, czy komentarz, że psujemy wszystko, czego tylko się dotkniemy.
Każdy rodzi się dobry i patrzy na świat z szeroko otwartymi oczami. Jako dzieci poznajemy świat z ciekawością. Swoją kreatywnością testujemy często granice wyobraźni – tworzymy latające pociągi, niewidzialne potrawy, maszyny służące do wiecznej zabawy. Niestety życie wnosi swoje poprawki i często, po kilku negatywnych doświadczeniach, opadają nam skrzydła. Sami zaczynamy wyznaczać sobie ramy i myśleć wąsko, schematycznie. Tracimy poczucie sprawczości, stajemy się bierni, a następnie przekazujemy to swoim dzieciom.
Jesteśmy na tyle zabiegani i zajęci swoimi codziennymi sprawami, że pomijamy kolejne niepokojące fakty o najmłodszych, jak chociażby te: połowa dzieci i nastolatków w Polsce nie akceptuje samych siebie, a co 5 uczeń, czuje się odrzucony przez rówieśników [2]. Ignorujemy skalę problemów. Przecież to nie są pojedyncze przypadki. Te liczby mówią nam coś ważnego o wychowaniu, edukacji, przygotowaniu dzieci do dorosłego życia. A my często czekamy biernie, aż coś się zmieni. Lecz dzieci nie mogą dalej czekać, potrzebują odważnych dorosłych i pozytywnych wzorów. Tu i teraz, a nie kiedyś lub później…
Siła pozytywnego myślenia
Poczuj, że Ty też masz wpływ. Dzisiaj, w Dzień Pozytywnego Myślenia przypomnij sobie najbardziej przyjemny moment ze swojego dzieciństwa. Przypomniałeś? A teraz z życia dorosłego człowieka. Coś się powtarza w tych dwóch przypadkach? Pozytywnie wspominamy momenty związane z pomaganiem innym, bycie z innymi ludźmi, robieniem dobra. Ten szczery przejaw troski i miłości czyni i nas prawdziwymi ludźmi i daje poczucie wpływu na rzeczywistość.
Nasze nastawienie do świata jest czymś, czego uczymy się przez całe życie i na co mamy – choćby nieświadomie – wpływ każdego dnia. Dobre wzorce i pozytywny stosunek do siebie i otoczenia, warto więc wpajać dziecku już od najmłodszych lat. W ten sposób będziesz wzmacniać w swoich pociechach pewność siebie oraz bezcenne poczucie własnej wartości.
Kirsten Harrell
W Programie Projektor staramy się zmieniać dzieciństwo i nastawienie do życia młodych osób. I to dzięki zajęciom ze studentami dzieci rozwijają w sobie kreatywność, dowiadują się jak się czują koleżanki i koledzy z klasy, a także ćwiczą pracę zespołową [3].
Na zajęciach Projektora podobało mi się, że każdy mógł wyrazić swoje zdanie i nikt nie miał z tym problemu.
Michał, 8 lat
Pozytywne myślenie, patrzenie na swoje życie z uśmiechem, pewność w kolejnym dniu — takie proste rzeczy, a jednocześnie trudne, kiedy nie widzisz kolorów w swojej codzienności. Kiedy inni mówią: „zdejmij różowe okulary”, my zachęcamy, żeby je założyć. Chociażby dzisiaj, chociażby podczas zajęć z dziećmi. Wspieraj organizacje, które dają dzieciom głos, bo nie stać nas na bierność.
[1] Źródła danych: Raport Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound), 2021
[2] Źródła danych: Raport RPD 2021
[3] Źródła danych: wewnętrzne badanie ewaluacyjne.
Źródło: Program PROJEKTOR