Projektowanie gier, tworzenie aplikacji mobilnych, robotyka, programowanie w kilku językach - to tylko niektóre spośród zagadnień poruszanych podczas warsztatów kodowania organizowanych przez Fundację CoderDojo nawet dla… kilkuletnich dzieci! Zapoznawanie młodego pokolenia z nowymi technologiami nie byłoby jednak możliwe bez wyjątkowych mentorów, którzy swoją pasją i zaangażowaniem sprawiają, że każde zajęcia są wspaniałą przygodą.
Kilka słów o działalności Fundacji CoderDojo
Inicjatywa CoderDojo pochodzi z Irlandii, a w Polsce jest obecna już od siedmiu lat. Fundacja CoderDojo, poprzez organizację bezpłatnych warsztatów kodowania, kształci dzieci, młodzież i dorosłych w dziedzinie programowania oraz kompetencji służących do kreatywnego wykorzystywania nowych technologii na co dzień.
Całej społeczności zależy na tym, aby nauczyć młodych ludzi nieszablonowego myślenia i współpracy. Dodatkowo, nasze warsztaty pomimo, że obecnie odbywają się zdalnie, są doskonałą okazją do rozwijania swoich pasji, wzajemnego wspierania się, czy po prostu pogadania, czego tak bardzo brakuje teraz najmłodszym i tym nieco starszym - mówi Joanna Pawlak, prezes Fundacji CoderDojo Polska.
Tematyka zajęć - od aplikacji do zamawiania pizzy po… Minecrafta
Dzięki temu, że zajęcia organizowane przez fundację nie mają wyznaczonych odgórnych planów i scenariuszy, mentorzy poruszają zagadnienia, które są interesujące dla wszystkich uczestników warsztatów - tematy wybierają wspólnie. Szczególnie aktywnie w organizację zajęć online zaangażowali się mentorzy z ING Banku Śląskiego. Lista podjętych przez nich inicjatyw wydaje się nie mieć końca - zaprogramowanie gry w kółko i krzyżyk, gry w turniej strzelecki, programowanie robotów, zajęcia z projektowania 3D, programowanie w Minecrafcie, aplikacja mobilna - krokomierz, aplikacja do zamawiania pizzy…
Zbudowaliśmy tańczącego kraba, pracowaliśmy nad pojazdem wojskowym, przygotowaliśmy grę – Lądowanie na Marsie, gdzie astronauta rozbija swój pojazd na planecie, udaje mu się wysłać sygnał SOS do bazy, z której wyrusza robot ratowniczy. Zadaniem uczestników zajęć było zaprogramowanie trasy robota, by w jak najkrótszym czasie odnalazł astronautę. Na następnych zajęciach dodaliśmy kolejne utrudnienia - mówi Adam Grabara, jeden z mentorów ING Banku Śląskiego.
Mentorzy pilnie potrzebni
Programowanie cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży, a takie spotkania są też okazją do kontaktu z rówieśnikami - tym samym chętnych na warsztaty nie brakuje. Fundacja CoderDojo cały czas poszukuje więc mentorów, którzy chcą prowadzić zajęcia i dzielić się swoją wiedzą. Nie muszą być to osoby wyspecjalizowane w programowaniu, ale chcące dzielić się swoją pasją do nowych technologii z innymi.
W swojej młodości spotkałem wielu pasjonatów, którzy potrafili zarazić mnie miłością do różnych aktywności. Nowe technologie są moją pasją i pomyślałem, że chciałbym przekazać wiedzę, którą posiadam dzieciom i młodzieży. Satysfakcja, która pozostaje po zajęciach jest trudna do opisania słowami - mówi Roman Tyszkowski z ING Banku Śląskiego w Katowicach.
Jeśli więc interesujesz się technologią i programowaniem lub jakimkolwiek obszarem w szeroko rozumianych naukach STEM, masz smykałkę do współpracy z dziećmi i chcesz przekazywać innym swoją pasję, to warto zastanowić się nad dołączeniem do społeczności CoderDojo.
Nasi mentorzy podkreślają, że nauka kodowania najmłodszych daje nie tylko ogromną satysfakcję, ale też uczy cierpliwości i pozwala robić fascynujące rzeczy, na które w naszym bardzo dorosłym życiu nie ma miejsca - podsumowuje Joanna Pawlak.