Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Stało się to na 10 dni przed jej 17. urodzinami, które obchodzić będzie 26 września. Przełomowym artykułem został biogram włoskiej łyżwiarki figurowej Barbary Fusar-Poli autorstwa wikipedystki o pseudonimie DariaPolonia. Hasło powstało w ramach konkursu edycyjnego WikiOlimpiada 2018 wspieranego przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Gratulujemy i dziękujemy!
Co ciekawe, poprzedni „okrągły” próg 1 250 000 haseł został przekroczony w listopadzie 2017 roku, półtora miesiąca po obchodach 16. urodzin polskiej wersji językowej Wikipedii. Wówczas okrągłym hasłem został artykuł o Estlé Viljoen – południowoafrykańskiej lekkoatletce.
Reklama
Jak widać, wikipedyści potrafią w najbardziej odpowiedni dla tego projektu sposób celebrować kolejne lata jego istnienia.
Wielu wikipedystów wkłada wysiłek by „zdobyć” jubileuszowe hasło. Starają się by było to hasło o szczególnie wysokim standardzie. Często potrafią poświęcić wiele godzin pracy by być przygotowanym. Zdarzało się że hasła jubileuszowe zostały dodane o 4 nad ranem – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Piotr Gackowski.
Milionowe hasło pojawiło się 24 września 2013 roku. Było nim Barcragujn chumb (2013/2014) – 22. edycja najwyższych w hierarchii piłkarskich rozgrywek ligowych w Armenii.
To nie koniec dobrych wieści.
5 sierpnia polskojęzyczna Wikipedia wzbogaciła się o swój 800. artykuł na medal! Wyróżnionym hasłem została biografia brytyjskiego reżysera Alfreda Hitchcocka. Kategoria artykułów medalowych zawiera hasła o najwyższym poziomie jakości. Odznaczone tak artykuły muszą spełniać szereg kryteriów, w tym wyczerpująco opisywać i ilustrować temat.
Kolejną grupą wyróżnień są tzw. dobre artykuły, których liczba wynosi blisko 2550. Dzięki staraniom edytorów, stopniowo zwiększa się ich procentowy udział w polskojęzycznej Wikipedii.
To dowód na to, że Wikipedia z roku na rok staje się coraz pełniejszym i wartościowszym źródłem wiedzy.
Strzał w dziesiątkę
Wikipedia należy do 10 najczęściej odwiedzanych witryn internetowych w Polsce, a miesięcznie liczba jej czytelników przekracza 10 milionów. Polskojęzyczna wersja znajduje się na 10. miejscu wśród edycji językowych Wikipedii pod względem liczby artykułów. To plasuje ją w czołówce największych spośród ok. 300 językowych wersji Wikipedii na świecie. Średnio codziennie przybywa w niej ok. 150 nowych haseł.
O Wikipedii
Polskojęzyczna edycja Wikipedii powstała 26 września 2001 roku. Założona została przez Krzysztofa Jasiutowicza oraz Pawła Jochyma. Początkowo jako Wolna Encyklopedia Sieciowa zaistniała w internecie około 8 miesięcy po pierwszej, anglojęzycznej wersji Wikipedii. Pierwszy artykuł poświęcony był regule Titiusa-Bodego.
Polskojęzyczna Wikipedia to lokalna wersja największego projektu edukacyjnego w dziejach ludzkości. Tworzy ją społeczność setek wolontariuszy, która wykonała już ponad 2,5 miliarda edycji.
Pomimo tak ogromnej liczby artykułów w Wikipedii nadal brakuje wielu dobrych jakościowo haseł. Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w tworzeniu największej wolnej internetowej encyklopedii!
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.