We wrześniu 2005, w ramach Programu Młodzież, odbyła się wymiana młodzieżowa, w której wzięły udział organizacje pomagające osobom chorym psychicznie. Projekt pt. „Jakiś problem? – znajdziemy wspólne rozwiązania!” realizowały wspólnie łódzkie Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół POMOST oraz szkocka organizacja PENUMBRA Supporting Mental Health.
Pani Ewa Kaszyńska, główny pomysłodawca projektu, zetknęła się z ideą Programu Młodzież po raz pierwszy jeszcze jako nastolatka. Wzięła w wymianie młodzieżowej jeszcze w ramach „starej wersji” Programu Młodzież. Po latach działając w Stowarzyszeniu POMOST postanowiła spróbować zrealizować własny projekt wymiany młodzieżowej. Z początku nawet nie wiedziała, że w ramach programu wyróżnionych jest pięć akcji. Oprócz wspomnianej wcześniej wymiany młodzieżowej, czyli akcji 1, można składać również wnioski w ramach Akcji 2 – Wolontariat Europejski (EVS), Akcji 3 – Inicjatywy Młodzieżowe, Akcji 4 – Wspólne Działania, Akcji 5 – Działanie Wspierające.
Aby napisać wniosek na wymianę młodzieżową potrzebnych jest co najmniej dwóch współrealizatorów projektu. Pani Ewa chciała znaleźć do współrealizacji swojego pomysłu organizację działającą na podobnym polu co łódzki POMOST. Z początku szukała za pośrednictwem baz Mental Health Europe zrzeszającej organizacje działające na rzecz zdrowia psychicznego. Wysłała e-maile do wszystkich zapisanych tam organizacji niestety nie otrzymała żadnej odpowiedzi.
Wtedy pojawił się „dobry duch przyszłego projektu” w osobie pewnego Szkota, który wysłał wiadomość o poszukiwaniu przez Pomost partnera do jednej ze szkockich organizacji – PENUMBRA. Organizacja zza kanału La Manche podeszła do projektu bardzo entuzjastycznie. Była mile zaskoczona, że ktoś chciał taki projekt zrealizować. Dzięki ich zaangażowaniu udało się złożyć projekt w ostatnich dniach maja 2005. Partnerzy z Wysp Brytyjskich przygotowali nawet alternatywne rozwiązanie, w przypadku gdyby projekt nie został zaakceptowany przez Polską Narodową Agencję Programu Młodzież, zamierzali zdobyć pieniądze na jego realizację w ramach British Council.
Pierwszemu bezpośredniemu spotkaniu uczestników wymiany towarzyszyło wiele obaw. Czy odnajdą oni wspólną „nić porozumienia”? W jaki sposób potoczą się losy wymiany?
Wszystkie pesymistyczne scenariusze okazały się bezpodstawne. W ciągu 10 dni trwania wymiany młodzież niezwykle zaprzyjaźniła się ze sobą. Oprócz pobytu w Łodzi w ramach projektu uczestnicy spędzili również 3 dni nad Zalewem Sulejowskim w miejscowości Bronisławów.
W trakcie warsztatów, które oprócz wspólnych rozmów przybierały czasami formę plastyczną poruszano wiele ważnych dla tej grupy społecznej tematów min.:
- Przyczyny i sposoby rozwiązywania problemów związanych z integracja społeczną osób z zaburzeniami psychicznymi
- Cechy miejsc, w których dobrze się czują młode osoby z zaburzeniami psychicznymi
- Cechy szkoły przyjaznej zdrowiu psychicznemu
- Omawiano zagadnienia dotyczące podejmowania pracy i jej utrzymania
Poruszano również tematy nie zwiane bezpośrednio z problematyka
zdrowia psychicznego, np. dotyczące stereotypów: Szkotów o
Polakach, Polaków o Szkotach oraz dotyczące osób z zaburzeniami
psychicznymi.
Na koniec dokonano również ewaluacji spotkanie zastanawiając się co
było dobrego, a co można byłoby zmienić.
Pewne problemy, które pojawiły się jeszcze przed rozpoczęciem realizacji projektu miały podłoże finansowe. Polska Agencja Narodowa wiadomość o zaakceptowaniu projektu przekazała dopiero pod koniec lipca, a pieniądze na realizację wpłynęły dopiero w pierwszych dniach września co uniemożliwiło np. zarezerwowanie odpowiednio wcześnie miejsc noclegowych. Zadatek na poczet realizacji działań w ramach projektu wyłożyć zmuszone było rodzime Stowarzyszenie POMOST, jeszcze przed wpłynięciem na konto pierwszej transzy.
Wiele skupienia wymagało również końcowe rozliczenie budżetu projektu. Pani Ewa wspomina, że wiele razy zliczała co do grosza sumy na skrupulatnie zebranych rachunkach i fakturach. Również w tym aspekcie projekt odniósł pełen sukces.
Niemal od pierwszych chwil powstawania projektu, było wiadomo, że będzie on miał swoją szkocką kontynuację. Na 1 czerwca 2006 złożono projekt na wymianę młodzieżową, która zaplanowana została na październik 2006 w Szkocji.
W chwili publikowania artykułu nie wiadomo jeszcze czy projekt
ten otrzyma dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jeśli jednak
Narodowa Agencja oraz jej brytyjski odpowiednik podejmą decyzję o
dofinansowaniu tej inicjatywy podopieczni Stowarzyszenia POMOST
będą mieli niepowtarzalną okazje wyjazdu za granice oraz poznania
„na własne oczy” innej kultury.
W przyszłości Stowarzyszenie POMOST również chciałoby organizować wymiany młodzieżowe. Tym razem jednak organizacja skłania się ku szukaniu partnera wśród stowarzyszeń działających na polu pomocy rodzinom osób z zaburzeniami psychicznymi. W planach łódzkiej organizacji jest również goszczenie wolontariusza europejskiego w ramach Akcji 2.
Osobom, które zamierzają składać wnioski do Programu Młodzież pani Ewa radzi, żeby się nie bały podjąć tego kroku. Jej zdaniem warto jest odważyć się i przelać swój pomysł na formularz wniosku, który potem zostanie wysłany do Narodowej Agencji w Warszawie. Można również skonsultować swój pomysł na projekt, w ramach jednej z pięciu akcji, w jednym z Ośrodków Regionalnych Programu Młodzież.
Według pani Ewy przy składaniu wniosku trzeba pamiętać, ze na odpowiedź odnośnie zatwierdzenia projektu i przyznania środków na jego realizację czeka się około 2 miesięcy. Warto zatem tak zaplanować rozpoczęcie projektu, aby możliwe było dokonanie niezbędnych zakupów już za pieniądze przelane na konto organizatora projektu w ramach pierwszej transzy, która wynosi ¾ pełnej kwoty przeznaczonej na realizacje projektu.
Źródło: inf. własna