Polskie zdjęcie najlepszym zdjęciem naukowym świata! Są już wyniki Wiki Science Competition!
Wiki Science Competition (WSC) to międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazów ukazujących obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. W wyniku tego, na całym świecie, co roku, tysiące fotografii zasilają Wikimedia Commons, poszerzając zasoby wolnej wiedzy.
W tym roku wiele zdjęć z polskiej edycji konkursu zakwalifikowało się do międzynarodowego etapu i z przyjemnością przekazujemy informację, że jedna z tych prac, fotografia rodzącej dafni, autorstwa Marka Misia, wygrała w kategorii zdjęcia mikroskopowego! Nagrodzone zdjęcie pokazuje niesamowity moment wydawania na świat potomstwa przez wioślarkę, mikroskopijne zwierzę, uchwycone w powiększeniu 100x.
Nie pierwszy raz polskie zdjęcie, które znajduje się w zasobach multimedialnych Wikipedii czyli w Wikimedia Commons, doceniane jest za granicą. Rok temu w ramach konkursu Wiki Lubi Zabytki, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako „Największy Konkurs Fotograficzny” na świecie, Polska fotografia zajęła pierwsze miejsce, pokonując 200 tysięcy innych zdjęć z 48 krajów.
Wikimedia Polska intensywnie pracuje nad rozbudowywaniem bazy wolnej wiedzy. Współpraca z polskimi naukowcami i naukowczyniami gwarantuje, że inicjatywy te mają charakter naukowy, a nasze projekty niosą wartości edukacyjne. Wraz z instytucjami kultury i dziedzictwa, szkołami i bibliotekami cały czas prowadzimy działania, których efektem jest wzbogacenie biblioteki mediów Wikimedia Commons o reprodukcje dzieł sztuki, materiały archiwalne, fotografie, filmy czy nagrania audio o wysokiej wartości edukacyjnej – i ich wykorzystanie w artykułach Wikipedii. Dzięki temu zasób multimediów Wikipedii staje się jedną z największych baz fotograficznych i filmowych materiałów edukacyjnych. Pozyskane przez Wikimedia Polska materiały mogą być wykorzystywane za darmo i wzbogacać m.in. podręczniki, materiały dla szkół i nauczycieli.
Źródło: Wikimedia Polska