Jak wyglądał strój wilanowski? Jaki był wzór haftu biłgorajskiego? Czym różni się strój Kurpi Białych od Zielonych? Jak zmieniał się strój łowicki?
Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań związanych z tradycyjnymi strojami ludowymi znajdziemy na stronie internetowej WWW.STROJELUDOWE.NET. To niezwykły internetowy album o polskiej kulturze.
Strój ludowy - dziś w większości kojarzy się z kostiumami scenicznymi zespołów folklorystycznych. A przecież nie zawsze tak było. Dla jednych był lokatą kapitału, a dla innych oznaką przynależności.
Strój ludowy nigdy nie miał charakteru „munduru”, tzn. mieszkańcy jednej miejscowości nie ubierali się identycznie. Takie wyobrażenie, współcześnie dość powszechne, jest wynikiem używania stroju ludowego przez zespoły folklorystyczne. Niewiele wspólnego z prawdą na też przekonanie, że strój ludowy zawsze wyglądał tak samo. Najstarsze ludowe tkaniny z łowickiego miały tła w różnych odcieniach czerwieni, a później pomarańczu. Z czasem, dzięki pojawieniu się sztucznych barwników w pasiakach zaczęły przeważać odcienie zieleni, fioletu i błękitu. Także szczególnie utalentowane hafciarki i tkaczki wyznaczały nowe trendy.
Rozwój przemysłu sprawił jednak, że wytwarzanie tkanin i odzieży na własne potrzeby w domach okazało się nieopłacalne. Fabryczne wyroby były tańsze, a przy tym bardziej atrakcyjne i nowoczesne. Tradycyjne stroje ludowe zaczęły zanikać. Najdłużej zachowały się na terenach pogranicznych, na styku różnych tradycji, jako wyznacznik tożsamości i przynależności do konkretnej grupy etnograficznej lub społecznej. Ale są też regiony, gdzie strój ludowy zanikł na tyle wcześnie, że do dzisiaj zachowały się jedynie jego niektóre elementy. W większości regionów Polski to mężczyźni jako pierwsi zaprzestali noszenia tradycyjnych strojów, zastępując je gotową odzieżą fabryczną, zgodną z ogólnie panującą modą. Kobiety okazały się w tym przypadku większymi tradycjonalistkami.
Źródło: www.strojeludowe.net