W dniach 24 - 25 stycznia 2003 w Lipnicy Wielkiej na Orawie odbyła się konferencja Towarzystwa Edukacji Samorządowej pt. 'Samorząd terytorialny a integracja europejska'.
Towarzystwo Edukacji Samorządowej powstało w 2001 roku. Tworzą go nauczyciele, urzędnicy, ludzie wolnych zawodów. Celem TES jest podnoszenie poziomu wiedzy, głównie poprzez:
- zastosowanie Internetu do kształcenia ustawicznego w miejscu zamieszkania,
- organizowanie konferencji, konsultacji i kursów,
- prowadzenie działalności wydawniczej.
TES przywiązuje szczególne znaczenie do problematyki samorządu terytorialnego, może także prowadzić działalność gospodarczą w celu finansowania swej działalności statutowej.
Mając na uwadze statutowe zadania TES zorganizowało konferencję, w której wzięło udział ponad 40 osób z 28 samorządów Małopolski. Odbyła się ona dzięki współpracy z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych.
W pierwszej części konferencji referaty przygotowali i wygłosili:
1. Tadeusz Kozek z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej: "Fundusze Unii Europejskiej dla Polski przed i po akcesji",
2. Adriana Żelazo z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych: "Zadania samorządu terytorialnego po integracji",
3. Joanna Chodor z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych: "Europejskie standardy dotyczące pracowników administracji publicznej, a w szczególności administracji samorządowej",
4. Rafał Tarnogórski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych: "Współpraca międzynarodowa i transgraniczna jednostek samorządu terytorialnego w aspekcie prawa międzynarodowego i prawa krajowego",
5. Emil Kowalczyk, Przewodniczący Rady Gminy Lipnica Wielka: "Współpraca z partnerem zagranicznym".
Po części referatowej odbyły się warsztaty prowadzone przez trenerów z Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji, w trakcie których w grupach 20-osobowych pracowano nad następującymi zagadnieniami:
- Fundusze przedakcesyjne i strukturalne Unii Europejskiej: PHARE, SAPARD, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny, Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej, INTERREG, URBAN, LEADER, EQUAL,
- Podstawowe terminy i etapy tworzenia projektu,
- Identyfikacja problemów i potrzeb odbiorców (analiza SWOT, Pola Siły),
- Identyfikacja zasobów potrzebnych do realizacji projektu (personelu, środków, czasu),
- Zasady konstruowania harmonogramu realizacji projektu,
- Konstruowanie budżetu projektu,
- Poprawne wypełnienie wniosku aplikacyjnego (na przykładzie wniosku do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Źródło: TES