Polski startup DrOmnibus tworzy gry na tablety wspierające terapię dzieci niepełnosprawnych
Szereg różnorodnych gier na tablety wraz z systemem śledzenia postępów dziecka – tak wyglądać ma nowe, innowacyjne narzędzie wspierające terapię dzieci z zaburzeniami rozwoju i/lub zachowania przygotowywane przez polski startup DrOmnibus. W firmę kilkaset tysięcy złotych zainwestowały: Fundusz Zalążkowy Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Satus Venture.
DrOmnibus to kompleksowe narzędzie do wspierania terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju i/lub zachowania (w tym autyzm, Zespół Downa, ADHD, upośledzenie umysłowe) zawierające gry na tablety wraz z systemem śledzenia postępów dziecka pozwalającym na monitorowanie efektów i planowanie pracy dziecka. Rozwiązanie jest budowane w ten sposób, by dzieci mogły korzystać z niego w trakcie zajęć z terapeutą oraz w domu bez obecności opiekuna.
- Rozwiązania wykorzystujące technologie dotykowe są na świecie coraz chętniej wykorzystywane w terapii dzieci. Rodzice i terapeuci zgodnie podkreślają, że prosta obsługa, mobilność, intuicyjny i dotykowy ekran tabletu oraz atrakcyjne i skupiające uwagę dziecka aplikacje spowodowały ogromny przełom u wielu dzieci z całym spektrum chorób. Wciąż jednak jest za mało tego typu rozwiązań. Chcemy, by nowej jakości terapii mogło doświadczyć jak najwięcej osób – przekonuje Bogumiła Matuszewska, prezes firmy DrOmnibus.
Za przygotowanie rozwiązania od strony merytorycznej odpowiada zespół terapeutów-praktyków pracujących od lat z niepełnosprawnymi dziećmi. Każda z gier oparta jest na autorskich scenariuszach uwzględniających specyfikę dzieci z zaburzeniami. Za jakość technologiczną odpowiada firma Jazzy Innovations od lat specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań mobilnych. Partnerem w projekcie oraz jednym z udziałowców jest krakowska Fundacja Hipoterapia - Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych.
Trwające od kilku miesięcy prace nad narzędziem przypieczętowała podpisana 19 lipca umowa z Funduszem Zalążkowym KPT i z Satus Venture, na mocy której powołana została spółka DrOmnibus. Krakowskie fundusze zainwestowały w projekt kilkaset tysięcy złotych. Co przekonało fundusze do zainwestowania w ten projekt?
- Najważniejsza dla nas jest jakość, dlatego przez najbliższe lata planujemy pracować nad tym, by była ona jak najwyższa, a rozwiązania w sposób kompleksowy obejmowały jak najwięcej problemów dzieci - przekonuje Matuszewska. - Co do planów biznesowych - najpierw sprzedaż w Polsce, potem rynki zagraniczne – dodaje.
System DrOmnibus z pierwszymi grami zostanie opublikowany wiosną 2014 roku. Liczba gier będzie wzrastać z czasem. Początkowo spółka koncentruje się na dzieciach w wieku przedszkolnym.
Źródło: inf. nadesłana