“Polski gigant mięsny dostarczył kurczaka zarażonego superbakterią do sklepów w Wielkiej Brytanii”
20 czerwca w Wielkiej Brytanii ukazuje się artykuł oparty na niezależnym śledztwie dziennikarskim The Bureau of Investigative Journalism (TBIJ), wskazujący na zagrożenia dla zdrowia ludzi, związane ze spożywaniem mięsa z kurczaków importowanego z Polski. Do mediów wraca temat antybiotykooporności i sektora hodowlanego.
Antybiotyki w hodowli a życie ludzi i zdrowie publiczne
The Bureau of Investigative Journalism, Wielka Brytania, 20 czerwca 2023 r.
“Jeden z głównych dostawców mięsa do brytyjskich supermarketów zaopatruje się w kurczaki, którym podawane są antybiotyki związane z rozprzestrzenianiem się śmiertelnych superbakterii, co zwiększa ryzyko przyszłych wybuchów chorób zagrażających życiu.
Polski gigant mięsny SuperDrob zaopatruje się w kurczaki z ferm, które stosują leki sklasyfikowane jako "krytycznie niebezpieczne" dla zdrowia ludzkiego, pomimo poważnego ryzyka, jakie stwarza to dla konsumentów. SuperDrob sprzedaje mrożone produkty drobiowe do Lidla, Asdy i Iceland.
Firma była powiązana ze śmiertelną epidemią salmonelli w 2020 r. - która, jak ujawnia TBIJ, obejmowała bakterie oporne na wiele leków - a w ciągu 18 kolejnych miesięcy doszło do co najmniej 15 zakażeń salmonellą związanych z drobiem SuperDrob.
Od 2020 r. Polska odpowiada za ponad połowę poważnych zakażeń salmonellą w mięsie pochodzącym z UE. SuperDrob jest jednym z wiodących producentów drobiu w Polsce, a ponad 50% jego przychodów pochodzi z eksportu.
W ostatnich latach sprzedaż klasy antybiotyków znanych jako fluorochinolony, które są często stosowane w leczeniu poważnych zakażeń salmonellą, wzrosła w Polsce o ponad 70%. Dane pokazują jeszcze większy wzrost sprzedaży kolistyny, leku ostatniej szansy stosowanego w leczeniu poważnych infekcji, które nie zareagowały na inne leki. Oba leki zostały sklasyfikowane przez Światową Organizację Zdrowia jako krytycznie ważne dla zdrowia ludzkiego.”
Anna Spurek, Green REV Institute: “ O nieprawidłowościach donosiła już Najwyższa Izba Kontroli. Nie ukrywajmy - żywność zwierzęca, która “powstaje” na fermach - zatłoczonych, pełnych zwierząt, które mają się stać szybko i wydajnie częścią posiłku, nie jest zdrowa - jest niebezpieczna dla zdrowia i życia ludzi. Często mówimy o fermach i sektorze hodowlanym w kontekście klimatu i środowiska naturalnego, w kontekście praw zwierząt, ale nie zapominajmy - żywność pochodzenia zwierzęcego to tykająca bomba zdrowotna.”
“TBIJ przetestował próbki odpadów pobranych z wielu polskich ferm drobiu, które zaopatrywały SuperDrob, i odkrył bakterie - w tym E. coli, główne źródło zatruć pokarmowych u ludzi - odporne na fluorochinolony.
Testy nadzorował Tim Walsh, profesor mikrobiologii medycznej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Określił on wyniki badań jako "poważnie niepokojące" i stwierdził, że brytyjskie supermarkety "mają obowiązek dbać" o konsumentów, jeśli chodzi o ich zaopatrzenie.
Walsh powiedział, że na poziomie UE nie udało się monitorować stosowania antybiotyków w Polsce, a rosnąca sprzedaż antybiotyków o wysokim priorytecie w tym kraju powinna była podnieść alarm: "Ktoś powinien był wkroczyć".
Jak wskazuje TBIJ to nie jest pierwszy skandal z produktami SuperDrob. W 2020 r. Zakłady mięsne i fermy SuperDrob zostały zidentyfikowane przez władze UE i Wielkiej Brytanii jako główne źródło wybuchu epidemii salmonelli w Wielkiej Brytanii w 2020 r., w wyniku której zakażonych zostało ponad 400 osób - incydent, który według TBIJ był znacznie bardziej niebezpieczny niż wcześniej sądzono.
Czy Komisja Europejska i władze krajowe zainteresują się zagrożeniami związanymi ze stosowaniem antybiotyków w sektorze hodowlanym? Czy ponownie postawią na wskaźniki eksportowe ponad zdrowie publiczne?
Źródło: polish-meat-giant-supplied-superbug-infected-chicken-to-uk-shelves
Źródło: Green REV Institute