5 805 uczniów szkół podstawowych wzięło udział w bezpłatnych przeglądach dentystycznych, a około 15 000 dzieci dowiedziało się, jak prawidłowo dbać o swoje zęby w ramach pilotażowej akcji edukacyjno-profilaktycznej programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Zakończyły się już przeglądy stomatologiczne, jednak lekcje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej będą trwać do lutego 2014 r.
W ciągu dwóch miesięcy od 16 września do 15 listopada mobilne gabinety dentystyczne w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” odwiedziły 25 szkół podstawowych z 5 województw: opolskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego. Były to najbardziej potrzebujące województwa, w których odnotowano wysoki wskaźnik próchnicy - wśród dzieci w wieku 6-12 lat, osiągał on nawet 70%. Stan uzębienia dzieci sprawdzano przede wszystkim w małych miastach, takich jak Otmuchów, Czepielowice, Przylesie, Barczewo czy Biłgoraj, choć przeglądy odbyły się również w dużych miastach – Olsztynie czy Opolu.
"Przez 2 miesiące nie tylko sprawdzaliśmy stan uzębienia dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ale również edukowaliśmy najmłodszych o prawidłowych nawykach dbania o zęby. Dzieci powinny być przyzwyczajane do wizyt u lekarza stomatologa już od najmłodszych lat. Podczas realizacji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” okazało się, że dla niektórych dzieci była to pierwsza w ich życiu wizyta w gabinecie dentystycznym" - mówi prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, partner programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” i dodaje: "Przeglądy stomatologiczne pokazały nam, że wiele dzieci nie ma wykształconych właściwych nawyków dbania o higienę jamy ustnej. Tutaj bardzo ważna jest rola rodziców i opiekunów, którzy na co dzień wpływają na kształtowanie świadomości ich pociech, jak zachować zdrowe zęby i mieć piękny uśmiech. Program „Chroń Dziecięce Uśmiechy” przypomina nam o tym i mam nadzieję, że dzięki takim działaniom faktycznie wpłyniemy na zmianę złych statystyk próchnicy w Polsce."
"Podczas lekcji Klubu Wiewiórki PCK realizowanych w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” dzieci dowiadują się m.in. jak są zbudowane zęby, jak o nie dbać, co im szkodzi, czym jest próchnica. Wolontariusze PCK dzięki świetnie przygotowanym nowoczesnym materiałom mogą w ciekawy i interaktywny sposób przekazywać dzieciom konieczną wiedzę. Z relacji przekazywanych nam przez prowadzących zajęcia nauczycieli i wolontariuszy wiemy, że dzieci bardzo chętnie angażują się w gry, ćwiczenia i quizy, przez co informacja o prawidłowej higienie jamy ustnej szybciej im się utrwala. Zabawa podczas zajęć pozwala nam również przygotować dzieci do wizyty u lekarza dentysty" – mówi dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża, który realizuje komponent edukacyjny programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”.
"Realizacja programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” wypełnia naszą naturalną potrzebę wykorzystania wiedzy firmy w obszarze ochrony zdrowia jamy ustnej. Chcemy mieć swój udział w zmniejszeniu poziomu próchnicy w Polsce, zaczynając od najbardziej potrzebujących – dzieci. Wspólnie z naszymi partnerami, Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Czerwonym Krzyżem, chcemy zmieniać obecną sytuację. Jestem przekonany, że program „Chroń Dziecięce Uśmiechy” to właściwy kierunek" – mówi Jarosław Kutelski, Dyrektor Działu ds. Korporacyjnych Polska, Węgry i Kraje Bałtyckie w firmie Wrigley Poland, organizator programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”.
Źródło: Polski Czerwony Krzyż