Polska wobec wojny, Polska w świecie po wojnie. Zadania na nowy czas
Agresja Rosji na Ukrainę radykalnie zmieniła sytuację Polski, zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym. Publikujemy analizę Edwina Bendyka i Piotra Burasa dla forumIdei Fundacji Batorego, będącą próbą przekrojowego ujęcia nowej sytuacji i przedstawieniem podstawowych wniosków, jakie z trwającej wojny płyną dla polityki zagranicznej, gospodarczej i ustroju państwa polskiego.
"Ramy przyszłego ładu, choć ciągle ledwo widoczne w wojennej mgle, nabierają kształtu wraz z każdym kolejnym stanowiskiem ośrodków mających wpływ na bieg światowej i regionalnej polityki. Posiedzenie Rady Europejskiej, szczyt Unia Europejska–Stany Zjednoczone, szczyt NATO i wizyta prezydenta Joe Bidena w Warszawie dość klarownie określiły stanowisko wspólnoty euroatlantyckiej. Tym samym wojna w Ukrainie jawi się jako tragiczny symptom szerszego procesu przebudowy światowego ładu. Ten wyłaniający się na naszych oczach nowy porządek globalny i regionalny wymaga od Polski redefinicji priorytetów politycznych i zmierzenia się z nowymi wyzwaniami" - piszą Edwin Bendyk i Piotr Buras w analizie dla forumIdei Fundacji Batorego.
Wskazują trzy osie, wokół których toczy się bój o nowy porządek świata. Pierwszą jest walka między demokracją a recydywą autokratyzmu - nie tylko w krajach takich jak Rosja, ale też wewnątrz Zachodu. Oś druga to rekonstrukcja surowcowo-energetycznego zaopatrzenia świata. Trzecia oś przebudowy świata – mająca szczególne znaczenie dla Polski – to przyszłość samej Ukrainy.
Jak powinna wyglądać polska odpowiedź na wyzwania związane z walką o nowy porządek światowy i jakie najważniejsze kroki musimy podjąć w nadchodzących miesiącach?
Autorzy formułują konkretne rekomendacje dla państwa polskiego w wielu obszarach – od nowej, wykraczającej poza Partnerstwo Wschodnie, inicjatywy integracji Ukrainy z Unią Europejską, z którą mogłaby wyjść Polska przez politykę wobec uchodźców i migrantów z Ukrainy, która powinna uwzględniać współpracę z instytucjami państwa ukraińskiego po nowe argumenty za przystąpieniem Polski do strefy euro oraz potrzebę dostrzeżenie Afryki jako bliskiego sąsiada UE, a więc także Polski.
Zachęcamy do lektury!
Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego