Polska w projektach ochrony przeciwpowodziowej społeczności nadmorskich UE
Pokój z widokiem na morze jest dla większości ludzi luksusem. Jednak gdy szaleje sztorm i podnoszą się fale, ten sam widok może przerażać. Dwa projekty finansowane przez UE: MICORE i THESEUS zapewniają bezpieczeństwo ludziom i ich domom dzięki stworzeniu systemu wczesnego ostrzegania przed sztormami oraz systemu wspomagającego władze lokalne, przedsiębiorstwa budowlane i inwestorów w rozsądnym planowaniu. Polska w nich uczestniczy.
Obszary przybrzeżne są szczególnie narażone na ryzyko zalania, a skutki dużej gęstości zaludnienia, erozji i podnoszenia się poziomu morza z powodu zmian klimatu zwiększają prawdopodobieństwo powodzi.
Szkody może jednak ograniczyć, jeżeli mieszkańcy są w stanie przygotować się z wyprzedzeniem na trudne warunki pogodowe i możliwe powodzie, a także w przypadku gdy ryzyko powodziowe jest brane pod uwagę podczas projektowania i budowy infrastruktury oraz domów mieszkalnych. W tym właśnie pomagają projekty MICORE i THESEUS.
System ten powstał w oparciu o kod otwarty. Dostarcza on informacji na temat warunków falowania i pływów oraz bardziej szczegółowych danych morfologicznych dotyczących konkretnych miejsc, od Rawenny na wybrzeżu Morza Śródziemnego do Warny nad Morzem Czarnym i od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego do belgijskich plaż nad Morzem Północnym.
System obejmuje także atlantycką linię brzegową w południowej Hiszpanii (Kadyks) i Portugalii (Algarve), jak również wybrzeża Morza Irlandzkiego. W trakcie realizacji projektu, która zakończyła się w wrześniu 2011 r., w internecie udostępniono bezpłatnie prototypy, dostarczające informacje w czasie rzeczywistym.
Wskazówki i doradztwo
Ten pakiet narzędzi oprogramowania zawiera system wspomagania procesu podejmowania decyzji. Decydenci muszą jedynie wprowadzić dane o warunkach, z którymi mają do czynienia. „Można wówczas określić krótko-, średnio- i długookresowe skutki budowy na obszarach przybrzeżnych lub rozwoju tych obszarów” – powiedziała koordynatorka projektu Barbara Zanuttigh z Uniwersytetu Bolońskiego (Włochy).
Celem podręcznika projektu jest pomoc zarządcom obszarów przybrzeżnych w stosowaniu metod opracowanych w ramach programu THESEUS i wyborze najlepszych wariantów łagodzenia skutków powodzi. Uzupełnieniem jest zestaw informatorów, ułatwiających decydentom wskazanie silnych i słabych stron istniejących rozwiązań, a także określenie kluczowych wyzwań, którym należy stawić czoło.
Kontekst
Na program MICORE partnerzy w dziewięciu państwach członkowskich UE (Belgia, Bułgaria, Francja, Hiszpania, Holandia, Polska, Portugalia, Wielka Brytania, Włochy) uzyskali 3,5 mln euro z funduszy unijnych, natomiast THESEUS z udziałem partnerów z 12 państw UE (Belgia, Bułgaria, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Łotwa, Niemcy, Polska, Wielka Brytania, Włochy) we współpracy z podmiotami z Ukrainy, Rosji, Meksyku, Chin, Tajwanu i USA otrzymał 6,5 mln euro unijnego dofinansowania.
1 stycznia 2014 r. Unia Europejska uruchomiła nowy program badań naukowych i innowacji pod nazwą „Horyzont 2020”. W ciągu najbliższych siedmiu lat prawie 80 mld euro zostanie zainwestowane w projekty z zakresu badań naukowych i innowacji, wspierające konkurencyjność gospodarczą Europy i poszerzające granice wiedzy człowieka. Środki z unijnego budżetu na badania są przeznaczane głównie na poprawę warunków życia w takich dziedzinach jak zdrowie publiczne, ochrona środowiska, transport, żywność i energia. Zawieranie partnerstw badawczych z sektorem farmaceutycznym, lotniczym i kosmicznym, samochodowym i elektronicznym stanowi także zachętę dla sektora prywatnego do inwestowania w celu wsparcia przyszłego wzrostu i tworzenia miejsc pracy dla specjalistów. Program „Horyzont 2020” będzie w jeszcze większym stopniu skoncentrowany na przekształcaniu wybitnych pomysłów w produkty, procesy i usługi rynkowe.
Dodatkowe informacje
Źródło: Serwis Samorządy PAP