Mało atrakcyjna oferta edukacyjna na Ukrainie sprawia, że coraz więcej studentów zza wschodniej granicy zainteresowanych jest studiami w Polsce. Swobodną wymianę akademicką umożliwia Międzynarodowy Instytut Nauk Społecznych, założony
przy Wyższej Szkole Lingwistycznej w Częstochowie.
Dostęp do nowoczesnej edukacji w zakresie nauk humanistycznych na Ukrainie jest utrudniony. Brakuje przede wszystkim kierunków filologicznych i ekonomicznych. Tamtejsi studenci swoją szansę widzą w studiowaniu za granicą, jednak dla wielu z nich przeszkodą jest brak znajomości języka zachodniego w stopniu komunikatywnym. Bez zaliczenia testów lingwistycznych rozpoczęcie studiów na zagranicznej uczelni jest niemożliwe.
- Projekt wymiany akademickiej umożliwia studentom zza wschodniej granicy zdobycie wykształcenia zgodnego z obowiązującymi przepisami o szkolnictwie wyższym w Unii Europejskiej i na Ukrainie. To ogromne wyzwanie naukowo-dydaktyczne, ponieważ na Ukrainie brakuje tłumaczy, nauczycieli języków obcych i nowoczesnych ekonomistów. Dzięki utworzeniu Międzynarodowego Instytutu Nauk Społecznych, ukraińscy studenci mają szansę doskonalić u nas swoje kompetencje językowe i poznać współczesne standardy nauczania. Stoimy w przededniu rozpatrzenia ponad dwóch tysięcy aplikacji, a już we wrześniu naukę w Wyższej Szkole Lingwistycznej w Częstochowie rozpoczną pierwsi studenci - mówi dr Cezary Wosiński, rektor uczelni.
Według badań przeprowadzonych w 2012 roku na zlecenie Ministerstwa Oświaty i Nauki, Młodzieży
i Sportu Ukrainy, 70 procent młodych Ukraińców deklaruje, że chce studiować w Polsce. Aby było to możliwe WSL powołała ośrodek rekrutacyjno-promocyjny w Kijowie. Jego zadaniem jest wspieranie studentów wyjeżdżających za granicę. Uzyskują pomoc w otrzymaniu wizy, zakwaterowaniu w Polsce, a także dostęp do pełnej oferty edukacyjnej oraz stypendialnej.
Zanim zagraniczni studenci rozpoczną naukę będą mieli możliwość uczęszczania na tzw. rok zerowy, podczas którego będą mieli czas na naukę języka wykładowego i przyzwyczajenie się do wymagań, jakie stawia przed nimi polska uczelnia. Ten rok to także świetna okazja do poznania nowego miejsca i nawiązania nowych przyjaźni. Po okresie przygotowawczym uczniowie z Ukrainy bez kompleksów będą mogli rozpocząć naukę i w pełni cieszyć się życiem studenckim, tak jak ich polscy koledzy.
- Ukończenie studiów za granicą, to dla mnie szansa na rozwój, której niestety nie miałabym na Ukrainie. W przyszłości chciałabym pracować, jako tłumacz lub nauczyciel, dlatego wybrałam filologię germańską na polskiej uczelni - mówi Inna Listopad, studentka z Ukrainy.
Studiowanie w systemie bolońskim, otwiera drzwi także do innych uniwersytetów. Dla części studentów, uczelnia w Polsce może być pomostem do dalszej edukacji. W ramach projektu młodzież ma możliwość kontynuowania nauki na dowolnie wybranej uczelni partnerskiej. Dzięki temu może otrzymać dyplom akademicki np. w Wielkiej Brytanii, Danii czy Hiszpanii.
- Współpraca edukacyjna wyznacza nowe standardy dla nauki na Ukrainie, jak również umożliwia pełne wykorzystanie potencjału intelektualnego młodzieży. Jednocześnie pozwala na wzbogacenie świadomości europejskiej o doświadczenia płynące ze spotkań Wschodu z Zachodem. To ważna lekcja dla nas wszystkich - mówi dr Cezary Wosiński.
Źródło: WSL