Polska spółdzielnia finalistą europejskiego konkursu
Hiszpańska spółdzielnia promująca budownictwo ekologiczne i belgijskie przedsiębiorstwo proponujące nowy, interaktywny sposób pozyskiwania funduszy na cele charytatywne otrzymały nagrody PEFONDES dla najlepszych przedsiębiorstw społecznych zatrudniających młodych ludzi. W ścisłym finale tego ogólnoeuropejskiego konkursu znalazła się również spółdzielnia Kreatywni z Bydgoszczy.
PEFONDES to europejska sieć organizacji zajmujących się ekonomią społeczną. Celem konkursu ogłoszonego przez sieć było zachęcenie do podejmowania przez europejskie przedsiębiorstwa działań na rzecz ograniczenia bezrobocia wśród młodych ludzi.
W konkursie mogli wziąć wszyscy przedsiębiorcy zatrudniający na terenie dowolnego kraju Unii Europejskiej ludzi w wieku 18–30 lat i realizujący idee ekonomii społecznej, czyli m.in. prymat celów społecznych nad ekonomicznymi, wolność zrzeszania się, demokratyczne metody zarządzania, samorealizację pracowników.
Nagroda ma pomóc odkryć i upowszechnić najlepsze praktyki służące zatrudnieniu młodzieży, realizowane przez podmioty ekonomii społecznej w całej Europie. PEFONDES ma nadzieję, że dzięki temu najlepsze pomysły będą mogły zostać wdrożone również w innych państwach europejskich.
Przy wyłanianiu zwycięzcy oceniana była liczba i jakość stworzonych miejsc pracy, społeczna i technologiczna innowacyjność przedsięwzięcia, zgodność z podstawowymi kryteriami ekonomii społecznej, odpowiedzialne podejście do kwestii środowiska oraz zdolności organizacyjne i finansowe.
Główną nagrodę (10 tys. euro) otrzymała hiszpańska spółdzielnia Mazetas. Powstała ona w 2007 roku. Jej celem jest promowanie i rozwój budownictwa ekologicznego.
Nagrodę dla najlepszego nowopowstającego przedsiębiorstwa społecznego (8 tys. euro i pomoc przy uruchamianiu przedsięwzięcia) otrzymała belgijska kooperatywa Plot.form. Trzy młode założycielki spółdzielni stworzyły grę internetową, która umożliwia zbieranie funduszy na projekty charytatywne w nowoczesny i interaktywny sposób. Każdy donator „buduje” wirtualne budynki, „kupując” materiały budowlane potrzebne na ich budowę. Każda wirtualna transakcja przekłada się na realne pieniądze, które zostają zainwestowane w programy rozwojowe w Afryce. Aplikacja umożliwiająca takie zbieranie datków może być przystosowana do różnych celów i będzie sprzedawana organizacjom i firmom za cenę uzależnioną od oczekiwanej wysokości zebranych funduszy.
Wśród finalistów nagrody znalazła się m.in. polska spółdzielnia socjalna Kreatywni z Bydgoszczy. Spółdzielnia powstała w 2009 roku, świadczy usługi opiekuńcze, poligraficzne, obsługuje imprezy dla dzieci. Większość zatrudnionych w spółdzielni to osoby niepełnosprawne. Jurorzy konkursu docenili usługi konsultacyjne prowadzone przez Kreatywnych. W ramach tych usług spółdzielcy pokazują zainteresowanym pracodawcom, jak zatrudniać osoby niepełnosprawne i pracować z nimi.
Pozostali finaliści to podparyskie stowarzyszenie E-graine zajmujące się edukacją ekologiczną i zielonymi miejscami pracy, hiszpańska spółdzielnia Iacta Advocats założona przez młodych prawników z Barcelony, której celem jest świadczenie usług prawniczych i szkolenia dotyczące prawa i spraw obywatelskich oraz francuskie przedsiębiorstwo społeczne, którego założyciele chcą produkować urządzenie umożliwiające osobom niepełnosprawnym fizycznie… malowanie.
Wręczenie nagród odbędzie się podczas następnego spotkania członków PEFONDES, w listopadzie 2011 roku, a przedsięwzięcia nagrodzonych i finalistów będą promowane m.in. podczas trwającego europejskiego tygodnia młodzieży, a także innych podobnych wydarzeń.
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl