Polska-Słowacja. Podsumowanie projektu: Powróćmy do historii - My Słowianie. „Sztuka Solą Czasów”
W dniach 18 - 25 sierpnia 2014 odbyło się artystyczne spotkanie integracyjne zacieśniające więzy przyjaźni i tolerancji, promujące wspólne słowiańskie korzenie, wspólne powiązania historyczne i handlowe, szczególnie oparte o Szlak Solny. W spotkaniu wzięli udział artyści z Polski, Słowacji, Ukrainy i Francji jak również inni chętni widzowie i obserwatorzy.
Tematem spotkania była nasza wspólna historia i słowiańskie korzenie naszych narodów, oraz przemyślenie co Słowianie mogą ofiarować dzisiaj skłóconemu światu.
Prace artystyczne wykonane w czasie trwania spotkania posiadają trwały charakter i wyróżniają się wysokimi walorami artystycznymi i pomysłowością.
Artyści z Polski, wykonali między innymi postacie legend polskich tj. Smoka Wawelskiego, barana, Szewczyka, przygotowali kostiumy dla Poselstwa Królestwa Polskiego do Korowodu Historycznego, oraz treść posłannictwa, wykonali również modele pieczęci promujących Województwo Małopolskie, sztandary z herbem Myślenic, Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych i Małopolski.
Artyści z Ukrainy i Słowacji w tamtejszych materiałach znalezionych na łąkach i w lasach oraz konopnego sznurka wykonali swoje „autoportrety” w idei swoich duchowych odczuć w temacie „My Słowianie”, oraz z beli drewnianych interpretację Światowida.
Finałem tego spotkania był zorganizowany Korowód Historyczny oparty na historii naszych narodów, który został przyjęty w dniu 24 VIII 2014 o godzinie 12.00 w Sali Rycerskiej na Orawskim Zamku przez Dyrekcję oraz po południu tego samego dnia w Dolnym Kubinie -Srnacie, gdzie w obydwu przypadkach publicznie odczytana została arenga /deklaracja, apel/ „poselstwa królewskiego” – pt. Sztuka Solą Czasów.
Również w celu wspomnienia historycznych faktów zakupiona została sól z kopalni w Wieliczce w różnych postaciach między innymi w formie świeczników i ofiarowana władzom Orawskiego Zamku i „poddanym” w Srnacie/ Słowacja/.
Jako sceneria wydarzeń służyły prace artystyczne wykonane przez zaproszonych artystów uczestników wydarzenia.
Spotkanie zakończyło się „Soloną Biesiadą” z udziałem władz miasta Dolnego Kubina, przedstawicieli Orawskiego Zamku /Słowacja/, władz miasta Rouvroy /Francja/ , przedstawiciela Rady Miasta Myślenice, organizatorów ze strony polskiej i słowackiej oraz zaproszonych gości i przygodnych turystów. W biesiadzie towarzyszyły muzykowaniem grupy muzyczne ze Słowacji wykonując utwory ze zbiorów muzyki ludowej polskiej i słowackiej.
Na pożegnanie przed rozstaniem 25 VIII dla przypomnienia, utrwalenia w świadomości i pozostawienia śladu myśli przewodniej, artyści polscy wykonali napis na rozstaju dróg w Srnacie solą jako „złotem” – Sztuka Solą Czasów.
Organizatorzy strony polskiej:
Towarzystwo Przyjaciół Francji „Ziemia Myślenicka” – Myślenice
Współpraca :
Stowarzyszenie „Femina” – Dolny Kubin Słowacja,
Zarząd Orawskiego Zamku - Słowacja
Artyści sztuki-prof. Szkoły Artystycznego Wytwornictwa w Różomberoku-Słowacja
Artyści sztuki z Myślenic i Krakowa
Artyści sztuki z Ukrainy /Lwów, Pałac Sztuki/
Artyści sztuki z Francji /Arras/
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu w Myślenicach
Mer miasta Rouvroy Francja, Jean Haja
Partnerzy Przedsięwzięcia:
Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie
Pobierz
-
Arenga do Słowian
docx ・12.68 kB
Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Francji "Ziemia Myślenicka"