Rząd podjął uchwałę dotyczącą ratyfikacji Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych ONZ. – Chcielibyśmy, aby Prezydent podpisał ten dokument 5 maja, w Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – zapowiedział Jarosław Duda, wiceminister pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Konwencja jest pierwszym międzynarodowym aktem prawnym całościowo ujmującym prawa osób niepełnosprawnych. Ma umożliwić tej grupie skuteczne korzystanie z wszelkich praw człowieka i podstawowych wolności (zagwarantowanych we wcześniejszych dokumentach ONZ), na równi z innymi osobami.
Dokument został przyjęty w grudniu 2006 roku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ i wszedł w życie 3 maja 2008 roku. Do połowy marca 2012 podpisały go 153 państwa, a jego stronami jest 110 krajów. Polska podpisała Konwencję w marcu 2007 roku, ale do tej pory nie została ona ratyfikowana, co spotkało się z dużą krytyką m. in. ze strony organizacji pozarządowych. Minister Duda tłumaczył w rozmowie z ngo.pl to opóźnienie koniecznością rzetelnego opracowania dokumentów.
– Niektórzy mówią, że za długo tłumaczyliśmy dokumenty, że organizacje pozarządowe zrobiły to w siedem miesięcy. Było tam jednak dużo niespójności z prawem europejskim. Chcieliśmy to zrobić rzetelnie. Nie tak, jak niektóre państwa europejskie, które nie respektują praw osób niepełnosprawnych, ale ratyfikowały konwencję. Podeszliśmy do tego, jak Dania czy Holandia, kraje które przecież respektują prawa osób niepełnosprawnych i mają bardzo dobre, przyjazne dla nich prawo, ale jednak uważają, że należy to wnikliwie przeanalizować – powiedział Duda w rozmowie z ngo.pl.
Wcześniej pelnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda, zapowiadał, że konwencja będzie ratyfikowana z zastrzeżeniami – dotyczyć będą kwestii związanych z ubezwłasnowolnieniem i zawieraniem małżeństw przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Zapewnił jednak, że już trwają prace mające dostosować przepisy kodeksu cywilnego o ubezwłasnowolnieniu do zapisów konwencji, prowadzi je m.in. komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości.
Zgodnie z Konwencją ONZ pojęcie osoby niepełnosprawnej zalicza się osoby, które – oprócz długotrwale naruszonej sprawności fizycznej, umysłowej, intelektualnej lub w zakresie zmysłów – mają także problemy z pokonywaniem różnych barier, wynikających np. z postaw innych ludzi i środowiska. Warto podkreślić, że ta definicja sytuuje bariery nie po stronie osoby niepełnosprawnej, lecz środowiska, w którym ona żyje. Jest to więc zupełnie nowe podejście.
Konwencja zawiera przepisy zakazujące dyskryminowania niepełnosprawnych, a także nakazujące: tworzenie warunków do korzystania przez nich z praw na równi z innymi osobami. Zwraca uwagę na potrzebę ich udziału w procesach decyzyjnych, a także znaczenie dostępności np. do opieki zdrowotnej, edukacji, informacji i komunikacji.
Ratyfikowanie Konwencji oznacza, iż uzyskuje ona moc prawną ponad krajowymi regulacjami ustawowymi, uznając wyższość jedynie Konstytucji RP. Organizacja Narodów Zjednoczonych wprowadziła też do Konwencji instrumenty monitorowania i wpływania na wdrażanie Konwencji w krajach, które ją ratyfikowały.
Źródło: bezrobocie.org.pl, PAP, ngo.pl