30 marca w Sejmie RP odbyła się konferencja "Polska Prezydencja w obszarze współpracy rozwojowej" połączona z promocją publikacji Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Global Development Research Group "Polityka współpracy rozwojowej Unii Europejskiej w kontekście polskiej Prezydencji w Radzie UE w 2011 r. Przewodnik dla Posłów i Senatorów".
Podczas wydarzenia przedstawiciele administracji publicznej, Parlamentu oraz organizacji pozarządowych omawiali stan przygotowań polskiej Prezydencji pod kątem współpracy rozwojowej, wyzwań stojących przed polską Prezydencją w 2011 r. oraz oczekiwań wobec Parlamentu w czasie przewodnictwa w UE.
W czasie otwarcia konferencji Janina Ochojska wyraziła nadzieję, że prezentowana publikacja umożliwi parlamentarzystom zdobycie większej wiedzy, a przez to zmotywuje ich do większego zaangażowania się w problematykę walki ze światowym ubóstwem. Prezes Ochojska podziękowała wszystkim posłom obecnym na konferencji za zainteresowanie tematem, podkreślając że niezwykle ważne jest też to, że są na sali osoby reprezentujące wszystkie kluby polityczne w Sejmie RP. Prezes Ochojska zacytowała również słowa przedmowy do publikacji napisane przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzego Buzka: "Pomoc rozwojowa jest dziś jednym z fundamentalnych obszarów współpracy międzynarodowej. Jest ona fundamentem naszej odpowiedzialności za świat. Widzimy doskonale jak problemy w jednym regionie świata wpływają na sytuację we wszystkich zakątkach naszego globu (…)".
W podsumowaniu konferencji posłanka Beata Bublewicz powiedziała: "Polska pomoc rozwojowa to nie tylko kwestia umacniania i budowania dobrego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim wyraz naszej globalnej solidarności z innymi potrzebującymi krajami na świecie. Musimy pamiętać, że kiedyś to my byliśmy odbiorcami pomocy, a teraz mamy moralny obowiązek dzielenia się z innymi. Jest to niezwykle ważne w kontekście budowania stabilnego świata w przyszłości".
Konferencja odbywa się w ramach projektu "Wiedza prowadzi do zmian!".
Przy realizacji projektu PAH korzysta ze wsparcia Unii Europejskiej. Za przekazywane treści jest odpowiedzialna wyłącznie PAH i jej Partnerzy, w żadnym wypadku treść ta nie może być postrzegana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.
Źródło: Polska Akcja Humanitarna