O przygotowaniach do polskiego Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej oraz roli, jaką mogę w tym kontekście spełnić organizacje pozarządowe piszą w EUlotce nr 8 (31) Agata Wiśniewska-Górczewska i Paweł Sieczkowski z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
Od pewnego czasu coraz częściej również w mediach pozarządowych pojawia się hasło polskiego Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. W tym kontekście wspomina się też o organizacjach pozarządowych. Mamy wrażenie, że jednak wciąż brakuje konkretów w tej materii. Podczas dyskusji na majowym Walnym Zebraniu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP) staraliśmy się to zmienić. Czy nam się udało? Zapraszamy do lektury!
Co nowego konkretnego?
O roli Polski jako kraju przewodniczącego Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 r. organizacje członkowskie OFOP dyskutowały 27 maja podczas Walnego Zebrania z Joanną Skoczek, Dyrektor Departamentu Koordynacji Przewodnictwa Polski w Radzie UE w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (MSZ), i doktor Agnieszką Ładą, ekspert Instytutu Spraw Publicznych. W spotkaniu wzięła udział również Marzena Krysiak z kancelarii Senatu pracująca przy obsłudze Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, jako że Prezydencja ma wymiar nie tylko rządowy, ale i parlamentarny.
Niejednokrotnie na różnego rodzaju spotkaniach organizacji obywatelskich (np. na Mazowieckim Forum Inicjatyw Pozarządowych jesienią 2009 r. w Warszawie) przedstawiciele trzeciego sektora byli informowani o jego niebagatelnej roli w sprawowaniu przez Polskę Przewodnictwa w Radzie UE. I w zasadzie to sformułowanie mówi samo za siebie: „byli informowani” – dodajmy, że ogólnikowo i językiem biurokratycznym. Mamy nadzieję, że podczas panelu udało się nam uzyskać nie tylko konkretne wiadomości na temat udziału polskich organizacji w ramach Prezydencji przewidzianego przez MSZ, ale również deklaracje dotyczące dalszych działań.
Po co obywatelowi Prezydencja
Wyszliśmy od pytania oczywistego i może właśnie przez to pomijanego często w rozmowach na ten temat: po co w ogóle obywatelom wiedza o Prezydencji? Obywatelom – a więc również organizacjom obywatelskim. Odpowiedź przedstawicielki MSZ była tyleż zaskakująca, co oczywista – otóż po to, by byli dumni ze swojego kraju.
Tematyka unijna jest wciąż mało znana tzw. zwykłym ludziom, chociaż bezpośrednio ich dotyczy, np. w zakresach podatków czy wiz. Podczas dyskusji okazało się, że sprawa stricte polityczna, jaką jest Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej (sprawowane realnie przez rząd, we współpracy z parlamentem), ma posłużyć nie tylko do promowania Polski w Unii Europejskiej, ale również do przybliżenia obywatelom Polski unijnych instytucji, mechanizmów rządzących UE itd. I to jest właśnie ta przestrzeń, w której MSZ, dyskontując autorytet, jakim się cieszą w społeczeństwie, najbardziej liczy na aktywność polskich organizacji. Powiedzmy sobie jasno – przestrzeń dość tradycyjna. Na szczęście nie jedyna.
Jaka rola dla organizacji?
MSZ, koordynator przygotowań rządu polskiego do Prezydencji, upatruje dla organizacji potrójnej roli:
• mogą one brać udział w dyskusjach nad założeniami i priorytetami Przewodnictwa – ta oferta skierowana jest przede wszystkim do organizacji eksperckich typu think tank,
• mogą pomagać rządowi w prowadzeniu działań informacyjnych skierowanych do organizacji i obywateli za pośrednictwem portalu ngo.pl,
• mogą istotnie wesprzeć polski rząd w promocji polskiej Prezydencji podczas jej trwania, prowadząc działania edukacyjne dotyczące UE i jej instytucji, skierowane do różnych grup społecznych.
Pozyskaj patronat Prezydencji i zdobądź dotację
W zakresie działań promujących Unię Europejską MSZ proponuje formę patronatu. Miałby on wspierać promocję różnorodnych inicjatyw obywatelskich związanych z UE, ale uzyskanie patronatu MSZ nie miałoby się wiązać z dofinansowaniem działań.
Wciąż za mało informacji
Doktor Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych zwróciła uwagę na wciąż niewystarczającą liczbę i na zbytnią ogólnikowość informacji dotyczących Prezydencji kierowanych przez polskie władze do sektora obywatelskiego. W tym kontekście dużą nadzieję budzi mająca wkrótce powstać na portalu ngo.pl tematyczna strona internetowa adresowana do organizacji.
Ekspertka zwróciła również uwagę na potrzebę zapewnienia przez rząd organizacjom możliwości wymiany doświadczeń z obywatelami innych państw unijnych, podobnie jak to się działo podczas poprzednich Prezydencji – w formie konferencji, na które były zapraszane organizacje również spoza kraju sprawującego Przewodnictwo w UE.
Dyrektor Joanna Skoczek dodała, że promocja Przewodnictwa może i wręcz powinna mieć również wymiar regionalny: MSZ już od 2008 r. zachęca do współpracy samorządy województw.
Prezydencja a fundusze UE 2014 – 2020
Na sali nie zabrakło przedstawiciela Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Resort ten odpowiada za realizację unijnej polityki spójności, w tym za wydatkowanie funduszy UE w Polsce. Naczelnik Wydziału Zdolności Instytucjonalnej Systemu w Departamencie Koordynacji Wdrażania Funduszy Unii Europejskiej Rafał Laskowski podkreślił, że ministerstwo planuje przyspieszenie w czasie Prezydencji polskiej prac dotyczących nowej polityki spójności i prac nad nowymi funduszami unijnymi na lata 2014 – 2020. Polska bowiem ma już określoną wizję przyszłości polityki w tym obszarze i wytrwale pracuje nad pozyskaniem dla niej sojuszników wśród pozostałych krajów Unii.
Co ustaliliśmy
Panel dyskusyjny, dzięki dużemu zainteresowaniu organizacji oraz przygotowaniu gości, zakończył się konkretnymi ustaleniami:
• Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP), którego następna edycja planowana jest na jesień 2011 r., zostanie w znacznej mierze poświęcone Prezydencji oraz wolontariatowi na rzecz aktywności obywatelskiej (jako że rok 2011 został ogłoszony przez UE Europejskim Rokiem Działalności Wolontariackiej na rzecz aktywnego obywatelstwa; w skrócie Europejskim Rokiem Wolontariatu),
• MSZ zadeklarowało upublicznienie na portalu ngo.pl oraz poddanie pod konsultacje programu komunikacji i promocji Prezydencji (prawdopodobnie najpóźniej w lipcu),
• MSZ przekaże wkrótce organizacjom (również za pośrednictwem portalu ngo.pl) informacje dotyczące planowanej na lipiec i organizowanej dla nich konferencji na temat Prezydencji,
• na początek lipca zaplanowano posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, które poświęcone będzie roli organizacji obywatelskich w podczas Prezydencji. Informacja o tematyce i terminie spotkania zostanie podana do wiadomości organizacji z wyprzedzeniem: na stronie internetowej Senatu i na portalu ngo.pl.
Kilka podstawowych faktów dotyczących Rady Unii Europejskiej i roli państwa przewodniczącego jej pracom
Rada Unii Europejskiej:
• jest głównym organem decyzyjnym UE ,
• wraz z Parlamentem Europejskim przyjmuje akty prawne,
• w jej skład wchodzą ministrowie odpowiedzialni za poruszane na danym posiedzeniu zagadnienia, np. sprawy związane z rolnictwem ministrowie rolnictwa,
• podejmuje decyzje w miarę możliwości na drodze uzyskania konsensusu.
Prezydencja państwa członkowskiego UE w Radzie UE:
• trwa sześć miesięcy,
• sprawowana jest w tzw. trójkach lub trio: trzy kraje, które przewodniczą Radzie UE bezpośrednio po sobie, koordynują swoje działania, po to by prowadzona przez okres 18 miesięcy polityka była jednolita i spójna,
• ma za zadanie prowadzenie polityki Unii oraz wypracowywanie kompromisów w kwestiach spornych między państwami członkowskimi,
• formalnie jest sprawowana przez rząd, jednak może się w nią włączyć także parlament.
W ramach Prezydencji organizowane są m.in.:
• posiedzenia: Rady Europejskiej (spotkanie głów państw i rządów mające na celu wytyczanie kierunków rozwoju UE ) oraz rad ministerialnych (sektorowych),
• zebrania ok. 250 grup i komitetów roboczych,
• szczyty UE z krajami trzecimi,
• spotkania i konferencje dotyczące bieżących spraw Unii Europejskiej.
Pod jakim względem Polska może szczególnie skorzystać na Prezydencji:
• politycznym – wzrośnie znaczenie Polski w UE,
• gospodarczym – zwiększy się liczba inwestycji w Polsce,
• kulturalnym – wypromujemy w UE naszą kulturę,
• turystycznym – wzrośnie liczba odwiedzających nasz kraj.
O Autorach:
Agata Wiśniewska-Górczewska – z wykształcenia etnolożka. Obecnie Dyrektorka Programu Europejskiego Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, odpowiedzialna za projekty monitorujące działania pozarządowych członków Komitetów Monitorujących, zaangażowana od połowy 2006 r. w konsultacje dokumentów związanych z okresem programowania funduszy UE na lata 2007 – 2013. Z ramienia OFOP pełni funkcję zastępczyni członka Komitetu Koordynacyjnego Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (KK NSRO) oraz Przewodniczącej Grupy roboczej ds. społeczeństwa obywatelskiego, powołanej przy KK NSRO w kwietniu 2008 r. Jest również członkinią Grupy roboczej ds. dobrego rządzenia przy Komitecie Monitorującym Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Paweł Sieczkowski – pracuje w Programie Europejskim OFOP; od niedawna absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.
Działania podejmowane przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych w ramach Programu Europejskiego są finansowane ze środków Programu „Wspieranie Organizacji Pozarządowych 2010 – ścieżka EURO-NGO+, działania rzecznicze” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Tekst ukazał się w EUlotce - magazynie Federacji Organizacji Pozarządowych Centrum Szpitalna wydawanym przy wsparciu Programu „Wspieranie Organizacji Pozarządowych 2010 – ścieżka EURO-NGO+” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
W wersji drukowanej EUlotka jest dodatkiem do dwumiesięcznika gazeta.ngo.pl, wydawanego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor, dostępnego wyłącznie w prenumeracie (szczegóły pod adresem: www.sklep.ngo.pl).
Informacje o najnowszym numerze dwumiesięcznika gazeta.ngo.pl >>.
Wersje elektroniczne wszystkich numerów EUlotki można znaleźć na stronie:
www.eu.ngo.pl/x/161402.
Temat przygotowań do Prezydencji i roli w nich organizacji pozarządowych był już poruszany w EUlotce. W numerze 6 (29) prezentowany był pozarządowy głos w dyskusji: artykuł „Prezydencja w UE a trzeci sektor” Agaty Wiśniewskiej z OFOP. Dyskusja na temat możliwości współpracy organizacji pozarządowych z administracją rządową w kontekście Prezydencji kontynuowana była w numerze 7 (30) w formie wywiadu z Joanną Skoczek, Dyrektor Departamentu Koordynacji Przewodnictwa Polski w Radzie UE w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (MSZ) i Magdaleną Kudlicką, Naczelniczką Wydziału ds. Strategii Komunikacyjnych w Departamencie Informacji Europejskiej MSZ