21 czerwca 2011 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata pt. "Polska prezydencja a młodzież", zorganizowana w ramach projektu EURANET - paneuropejskiej sieci rozgłośni radiowych z kilkunastu państw członkowskich UE.
Inicjatorem debaty było akademickie Radio Kampus, będące od niedawna częścią Euranet University Circle łączącego środowiska studenckie w całej Europie. Debatę na żywo transmitowały europejskie akademickie stacje radiowe w Europie, jak również można ją było oglądać w internecie.
Debata poświęcona była tematowi nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie UE, także w kontekście spraw dotyczących młodzieży.
Pierwszy panel poświęcony był priorytetom polskiej prezydencji, a w szczególności priorytetowi "Bezpieczna Europa" w zakresie polityki energetycznej oraz priorytetowi „Europa korzystająca na otwartości”, w ramach którego Polska zabiegać będzie m.in. o dalszą współpracę z krajami Partnerstwa Wschodniego.
W panelu wzięli udział: Ewa Synowiec, dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce, Rafał Sadowski z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Rafał Trzaskowski.
Ewa Synowiec przypomniała, że jednym z najważniejszych celów polskiego przewodnictwa w Radzie UE będzie wzmocnienie zewnętrznej polityki energetycznej UE oraz rozbudowa mechanizmu solidarności energetycznej. Polska ma zamiar ożywić dyskusję na temat bezpieczeństwa energetycznego w Unii Europejskiej.
Rafał Sadowski z kolei zwrócił uwagę, iż polska prezydencja będzie doskonałą okazją do podkreślenia politycznego znaczenia inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. Ewa Synowiec zauważyła, że Polska ma doświadczenie w przeprowadzaniu reform i może służyć krajom Partnerstwa Wschodniego swoim know-how w tym zakresie. Zauważyła także, że priorytetem polskiej Prezydencji jest nie tylko współpraca z krajami na wschodzie Europy, ale także z południowymi sąsiadami.
Rafał Trzaskowski nawiązał do konieczności uświadamiania młodym ludziom, czym jest prezydencja w Radzie UE, gdyż ta wiedza jeszcze nie zawsze jest wystarczająca. Dyrektor Synowiec przypomniała z kolei program "Partnerstwo w zarządzaniu", czyli wspólną inicjatywę Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, której celem jest właśnie zwiększanie świadomości obywateli w zakresie spraw związanych z członkostwem w Unii Europejskiej.
Drugi panel poświęcony był doświadczeniom prezydencji węgierskiej i planom nastepujących po niej prezydencji polskiej i duńskiej.
Udział w nim wzięli: Robert Kiss Ambasador Węgier, Thomas Moller Ostrup - Ambasador Danii oraz Anna Tuz z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W trzecim panelu o polityce UE dotyczącej młodzieży dyskutowali Androulla Vassiliou - komisarz UE ds.edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży (poprzez łącze video), Tomasz Bratek - dyrektor narodowej agendy programu "Młodzież w działaniu" oraz Zbigniew Marciniak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.