Polska liderem ampfutbolu w Europie. Michael Page wspiera stowarzyszenie Amp Futbol w rozwoju
Ampfutbol, dyscyplina pozwalająca na realizację sportowych aspiracji osób po amputacji kończyny, dynamicznie rozwija się w Polsce. To dzięki stowarzyszeniu Amp Futbol coraz więcej osób, niezależnie od płci, wieku i miejsca zamieszkania, może spełniać swoje marzenia i osiągać sukcesy na arenie międzynarodowej. Efektem 12-letniej działalności organizacji jest również pozycja naszego kraju jako lidera na tle Europy w tym sporcie.
W rozwoju stowarzyszenia i promocji ampfutbolu pomaga firma Michael Page, która udzieliła wsparcia w opracowaniu kompleksowej koncepcji HR-owej oraz w rekrutacji pracowników na dwie kluczowe pozycje.
PageGroup, globalna firma rekrutacyjna, w skład której wchodzi m.in. Michael Page, nieustannie angażuje się w pomoc różnym grupom społecznym. W efekcie został założony dedykowany zespół CSR Committee obejmujący pracowników aktywnie uczestniczących w różnorodnych działaniach charytatywnych oraz wolontariacie na rzecz lokalnych społeczności i organizacji pozarządowych. Dzięki temu firma tworzy pozytywny wpływ na otoczenie i wspiera tych, którzy najbardziej tego potrzebują.
Rozkwit ampfutbolu w Polsce
Ampfutbol to odmiana piłki nożnej, w której zawodnicy są po jednostronnej amputacji kończyny dolnej (w przypadku graczy z pola) lub kończyny górnej (bramkarze). Obecnie nasz kraj posiada silną reprezentację, która odnosi sukcesy na Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy, przyciągając wielu kibiców na trybuny. Największe polskie kluby rywalizują w PZU Amp Futbol Ekstraklasie. Nie brakuje także projektów juniorskich, dedykowanych dzieciom i młodzieży oraz reprezentacji kobiet. Dynamiczny rozwój tej dyscypliny w Polsce to zasługa działalności stowarzyszenia Amp Futbol, które od 2012 roku kreuje nowe perspektywy dla osób z niepełnosprawnościami.
– Stowarzyszenie Amp Futbol działa od 12 lat. Rozwijamy tę dyscyplinę sportu niemal od zera. Gdy zaczynaliśmy, w gronie kilku osób po amputacji kończyny, które chciały grać w piłkę, nie mieliśmy jeszcze piłek ani strojów, a trenowaliśmy na jednej z warszawskich sal gimnastycznych. Obecnie jako organizacja próbujemy nadążyć za rozwojem projektowym. Jesteśmy małą organizacją, która robi dużo – mówi Mateusz Widłak, Prezes Amp Futbol Polska. – W toku rozwoju naszego stowarzyszenia powstał pomysł współpracy z firmą Michael Page. Pomogli nam nie tylko przy rekrutacji pracowników na dwie kluczowe pozycje, ale także w opracowaniu całej koncepcji HR-owej – dodaje.
Misja ampfutbolu spójna z ideami Michael Page
Celem stowarzyszenia Amp Futbol jest umożliwienie spełniania sportowych marzeń wszystkich osób, niezależnie od płci, wieku, miejsca zamieszkania czy stopnia niepełnosprawności. Działalność organizacji wpływa pozytywnie przede wszystkim na rzeczywistość dzieci i ich rodzin. Poprzez promowanie tej dyscypliny sportowej przyczynia się również do zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnościami.
– Misją zarówno Amp Futbol Polska, jak i Michael Page, jest stwarzanie szeroko pojętych możliwości. Chętnie angażujemy się we wszystkie inicjatywy, które otwierają nowe perspektywy, zwłaszcza dla tych, którzy mogą potrzebować trochę więcej wsparcia. Na tym opiera się cała idea naszej współpracy – mówi Kacper Grabowski, Senior Director w Michael Page. – Zdecydowaliśmy się pomóc organizacji w odnalezieniu specjalistów, którzy oprócz wysoko rozwiniętych kompetencji twardych i miękkich, odnajdą w sobie również pasję do rozwijania tego sportu w Polsce – dodaje.
Przez swój dynamiczny rozwój organizacja potrzebowała specjalistów, którzy zasilą ich szeregi i pomogą w koordynowaniu dwóch kluczowych projektów. Pierwszym z nich jest Futbol+, który skupia się na stworzeniu sieci akademii piłkarskich dla dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności w Polsce, zarówno fizycznymi, jak i intelektualnymi. Obecnie projekt obejmuje ponad 50 akademii i ponad 1000 dzieci. Druga rekrutacja dotyczyła ligi PZU Amp Futbol Ekstraklasa. Dziś organizacja prowadzi kilka drużyn i projektów, które posiadają odpowiednich koordynatorów. Stowarzyszenie szukało osoby, która będzie odpowiadać za rozwój ligi, będącej jednym z najważniejszych działań organizacji.
Serce ampfutbolu bije w Polsce
Kilka lat temu Mateusz Widłak został również Prezesem Europejskiej Federacji Ampfutbolu (EAFF). Polska jest więc centrum dyscypliny i to stąd rozpoczynają się inicjatywy, które otrzymują europejski i międzynarodowy zasięg.
– Polska jest liderem w Europie, jeśli chodzi o rozwoju ampfutbolu. Współpracujemy z UEFA i z renomowanymi klubami. Zwiększa się świadomość istnienia tej dyscypliny, co przekłada się na wsparcie ze strony różnych instytucji – mówi Mateusz Widłak. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z zaangażowania firmy Michael Page, która również postanowiła dołożyć cegiełkę i pomóc nam pro bono w osiąganiu celów – dodaje.
– W Michael Page kładziemy nacisk na różnorodność, równość i inkluzywność. Poprzez zaangażowanie się w tę inicjatywę, promujemy nowe standardy w podejściu do inkluzji w obszarze sportu. Naszą misją jest stworzenie ery nieograniczonych szans. Dzięki temu zbudujemy bardziej sprawiedliwe i otwarte społeczeństwo – mówi Kacper Grabowski.
Źródło: Stowarzyszenie Amp Futbol