Polska edycja Digital Equity Accelerator: przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu
W ubiegłym roku cztery polskie organizacje non-profit znalazły się w gronie laureatów globalnego programu HP Digital Equity Accelerator. Dzięki wsparciu HP Inc. i Fundacji HP rozwijają nowoczesne technologie i inicjatywy edukacyjne, pomagając tysiącom osób zyskać dostęp do cyfrowego świata.
Program firmy HP Inc. i Fundacji HP Digital Equity Accelerator to międzynarodowa inicjatywa, której celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Jest jednym ze sposobów, w jaki HP realizuje swój cel zapewnienia równości cyfrowej dla 150 milionów ludzi do 2030 roku. Program wspiera organizacje non-profit, dostarczając im finansowanie, sprzęt oraz szkolenia, by mogły skuteczniej realizować swoje projekty. Od 2022 roku, Digital Equity Accelerator pomógł już 17 organizacjom z 6 krajów, zwiększając ich zasięg o 9,1 mln osób. W 2024 roku w programie uczestniczyło 10 organizacji non-profit, w tym cztery z Polski, które otrzymały po 100 000 dolarów dotacji, dostęp do technologii HP o wartości około 100 000 dolarów oraz sześciomiesięczny program szkoleniowy.
Polskie organizacje w programie
Fundacja 2do2: nowe technologie dla organizacji społecznych
Fundacja 2do2 rozwija Aplikację 2do2 i nowe narzędzie UEPIK, wspierające organizacje w zarządzaniu finansami, optymalizacji pracy i raportowaniu. Dzięki uczestnictwu w programie Digital Equity Accelerator z narzędzi Fundacji 2do2 korzysta już prawie 600 organizacji, docierając pośrednio do ponad 430 tysięcy osób. Sprzęt HP trafił do 45 dopiero rozpoczynających swoją działalność organizacji z całej Polski. „Udział w HP Digital Equity Accelerator był dla nas ogromnym krokiem naprzód w skalowaniu działań i rozwoju technologicznych narzędzi wspierających organizacje społeczne. Program nie tylko umocnił naszą strategię, ale także pozwolił na wdrożenie przełomowych rozwiązań, które zwiększyły nasz zasięg i efektywność”– mówi przedstawicielka Fundacji 2do2. Organizacja zacieśniła współpracę z Kołami Gospodyń Wiejskich i złożyła wniosek do HP o dalszy rozwój programu wspierającego cyfrowe kompetencje i liderskie umiejętności kobiet na terenach wiejskich.
Fundacja Think!: młodzież i nauczyciele w akcji
W ramach programu Digital Equity Accelerator Fundacja Think! realizuje projekt Impact Makers– angażujący młodzież i nauczycieli z 10 szkół w mniejszych miastach do rozwijania kompetencji cyfrowych i społecznych. Szkoły zostały wyposażone w sprzęt HP, co umożliwiło realizację 40 projektów społecznych. „To nie tylko technologia– to impuls do współpracy i aktywizmu społecznego. Uczniowie tworzyli własne inicjatywy – od integracji międzypokoleniowej, przez kampanie edukacyjne, aż po działania charytatywne"– podkreśla Fundacja. Zasięg działań objął już 1000 uczestników bezpośrednich i ponad 25 000 odbiorców treści edukacyjnych.
Instytut Dyskursu i Dialogu: edukacja medialna z aplikacją UMIEMY.TO
INDID opracował aplikację UMIEMY.TO – innowacyjne narzędzie do prowadzenia zajęć z edukacji medialnej i obywatelskiej, umożliwiające interaktywne lekcje z użyciem urządzeń uczniów. Premiera aplikacji zaplanowana jest na 7 kwietnia 2025 r. Do tego czasu przeszkolono już dziesiątki nauczycieli i ich podopiecznych, a narzędzie spotkało się z dużym zainteresowaniem. „Zapraszamy nauczycieli ze szkół w całej Polsce, szczególnie z terenów narażonych na wykluczenie cyfrowe. Nasz program jest całkowicie bezpłatny i otwarty”– komentuje przedstawiciel INDID. Aplikacja dostępna będzie w AppStore, Google Play i jako aplikacja webowa pod adresem https://umiemy.to/.
OpenStax Poland: darmowa wiedza akademicka
Fundacja OpenStax Poland upowszechnia dostęp do edukacji wyższej dzięki darmowym, recenzowanym podręcznikom akademickim, docierając do ok. 240 tys. studentów. W ramach programu Digital Equity Accelerator organizacja pracuje nad nowym podręcznikiem z zakresu pielęgniarstwa. Celem jest obniżenie kosztów nauki dla studentów i zwiększenie dostępu do wiarygodnych treści edukacyjnych.
Cyfrowa przyszłość z HP
HP Inc i Fundacja HP nieustannie wspierają inicjatywy na rzecz równości cyfrowej. „Z satysfakcją obserwuję działania czterech polskich fundacji, które w ubiegłym roku przystąpiły do globalnego programu Digital Equity Accelerator. Korzyści i wymierne efekty, jakie udało im się osiągnąć w relatywnie krótkim czasie, stanowią doskonały przykład realnego działania na rzecz zmniejszania luki cyfrowej. Jestem głęboko przekonany, że wdrożane przez NGO inicjatywy pozwalają budować solidne fundamenty cyfrowej transformacji naszego kraju. Dlatego HP z dumą aktywnie wspiera podobne przedsięwzięcia, uznając je za strategiczne inwestycje w przyszłość.”- Andrzej Sowiński, Dyrektor Zarządzający HP Inc Polska.
Więcej informacji na ten temat można przeczytać w raporcie: 2024 Digital Equity Accelerator Report.
Źródło: Fundacja HP Digital Equity Accelerato