Polska Akcja Humanitarna i Janina Ochojska otrzymają Nagrodę Lecha Wałęsy
Zaangażowanie Janiny Ochojskiej oraz założonej przez nią organizacji na rzecz pomocy społeczeństwom dotkniętym nieszczęściem zostało docenione. W tym roku kapituła Nagrody Lecha Wałęsy postanowiła uhonorować wieloletnią pracę PAH oraz jej wysiłki, by promować ideę międzyludzkiej solidarności poprzez działania charytatywne.
28 września, podczas konferencji prasowej inaugurującej wydarzenia w ramach programu „Solidarność dla przyszłości”, ogłoszone zostało nazwisko laureata Nagrody Lecha Wałęsy. Podczas uroczystości 29 września w historycznych wnętrzach Dworu Artusa w Gdańsku, Janina Ochojska odbierze statuetkę, dyplom oraz czek opiewający na sumę 100 000 dolarów amerykańskich z przeznaczeniem na wsparcie działalności.
Polska Akcja Humanitarna działa od 1992 roku, aktywnie angażując się w pomoc wielu miejscach na świecie – organizując pomoc i konwoje z darami dla społeczeństw doświadczonych wojną lub kataklizmem. Działania PAH – angażując społeczeństwo w zbiórki darów - mobilizowały i mobilizują ludzi z bardzo różnych środowisk społecznych do solidaryzowania się z potrzebującymi. Dzisiaj PAH skupia się przede wszystkim na niesieniu pomocy długofalowej, mając na uwadze stabilny rozwój danego regionu dotkniętego wojną czy kataklizmem. Jednocześnie prowadzi także działalność mającą na celu edukację społeczeństwa i budowanie kultury tolerancji oraz odpowiedzialności.
„PAH to organizacja konsekwentnie niosąca przesłanie solidarności i jednocześnie rzeczywistą pomoc. Inicjatywa Janiny Ochojskiej zwraca uwagę jako przedsięwzięcie pozwalające wielu Polakom – dzięki wspólnym wysiłkom – działać na rzecz społeczeństw dotkniętych nieszczęściem. To najlepszy przykład tego, jak solidarnie działać, by pomóc innym. Dlatego kapituła zdecydowała o przyznaniu Polskiej Akcji Humanitarnej i Janinie Ochojskiej Nagrody Lecha Wałęsy” – podsumował Piotr Gulczyński, Prezes Zarządu Fundacji „Instytut Lecha Wałęsy”.
Nagroda Lecha Wałęsy wręczana jest osobom bądź organizacjom działającym na rzecz porozumienia i solidarnej współpracy narodów, wolności i poszanowania podstawowych praw człowieka. Stanowić ma wsparcie dla tych, którzy mają odwagę walczyć o pokojowy rozwój świata, przeciwstawiać się terrorowi, a poprzez swoją aktywność dają nadzieje oraz stwarzają szansę na zmiany polityczne i społeczne.
W ramach wydarzeń związanych z programem „Solidarność dla przyszłości” goście z kraju i ze świata spotkają się także podczas dwóch konferencji „EUROPA I ŚWIAT 30 LAT PO ZWYCIĘSTWIE POLSKIEJ SOLIDARNOŚCI” oraz „CUBA LIBRE – MARZENIE CZY RZECZYWISTOŚĆ? PRZYSZŁOŚĆ KUBY Z PERSPEKTYWY EUROPY”. Tegoroczne uroczystości i dyskusje w dużej mierze związane są z 30. rocznicą powstania pierwszej w bloku państw sowieckich, autonomicznej organizacji obywatelskiej, którą był Niezależny Związek Zawodowy „Solidarność”.
Pobierz
-
201009291712320348
590737_201009291712320348 ・38.72 kB
Źródło: Instytut Lecha Wałęsy