5 sierpnia odbyło się seminarium inicjujące kolejną edycję projektu Polska Akademia Dostępności. Tegoroczna edycja, obejmuje szereg działań mających za zadanie rozbudowę oferty PAD Portalu o kolejne, w pełni dostępne szablony oraz kursy na platformę e-learningową. Trwa także rekrutacja na bezpłatne szkolenia dla administracji centralnej oraz dwudniowe konwenty dla przedstawicieli samorządu terytorialnego, mające charakter szkoleniowo-warsztatowy.
Projekt Polska Akademia Dostępności – Wsparcie i Rozwój realizowany jest przez Fundację Widzialni, dofinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ramach zadania publicznego pod nazwą: „Działania na rzecz poprawy dostępności zasobów i serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych i seniorów”. Celem projektu jest podnoszenie świadomości i wiedzy twórców stron www, administratorów i redaktorów treści na temat dostępności do zasobów cyfrowych.
W seminarium udział wzięli webmasterzy, administratorzy i redaktorzy stron internetowych reprezentujący ministerstwa, urzędy i instytucje państwowe oraz sektor komercyjny. Przedstawione zostały założenia działań projektowych, w tym szkoleń i konwentów. Spotkanie miało charakter roboczy, podczas którego zostały zebrane informacje na temat potrzeb i oczekiwań redaktorów wobec szkoleń. Wszystkie rekomendacje omówione podczas seminarium posłużą do zaplanowania zakresu warsztatów. Podczas spotkania ustalone zostały terminy szkoleń w poszczególnych instytucjach. Tematyka i zakres warsztatów będzie przygotowywana indywidualnie dla każdego ministerstwa i instytucji podległych w odpowiedzi na potrzeby danych instytucji.
Obecnie trwa rekrutacja na bezpłatne, dwudniowe konwenty regionalne dla przedstawicieli administracji samorządowej. Celem konwentów jest podnoszenie świadomości oraz wiedzy twórców stron www, administratorów oraz redaktorów, dotyczącej dostępności treści internetowych. Konwenty będą miały charakter szkoleniowo-warsztatowy. Zajęcia odbywać się będą w cyklach dwudniowych. Pierwszego dnia odbędą się zajęcia o charakterze ogólnym: podstawy wiedzy o dostępności, prelekcje i szkolenie. Dzień drugi obejmować będzie zajęcia praktyczne: warsztaty, praca redakcyjna, zajęcia z zakresu monitorowania dostępności. Warsztaty prowadzone będą w oparciu o graficzne wzorce stron www wraz z CMS Polskiej Akademii Dostępności oraz z wykorzystaniem aktualnych serwisów kursantów. Uczestnicy dowiedzą się ponadto jak stale i skutecznie monitorować stan dostępności obsługiwanej i redagowanej strony wykorzystując narzędzia opisane w Narzędziowni PAD.
Planowana jest organizacja czterech konwentów regionalnych:
- Opole (14-15.09.15),
- Rzeszów (28-29.09.15),
- Olsztyn (12-13.10.15),
- Poznań (26-27.10.15).
Biuro Prasowe Fundacji Widzialni
Artur Marcinkowski, Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni e-mail: artur.marcinkowski@widzialni.org, tel. 600 360 581
Źródło: Fundacja Widzialni