Ułatwienie dostępu do leczenia w innych państwach UE - rząd przyjął przepisy mające na celu przystosowanie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE.
18 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia. Projekt ma na celu dostosowanie polskich przepisów do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie stosowania praw pacjentów w transgenicznej opiece zdrowotnej. Oznacza to ułatwienie dostępu do leczenia w innych państwach UE.
Jednak na skorzystanie przez nas ze świadczeń za granicą (np. pobyt w szpitalu, programy lekowe, badania typu rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa) będzie musiał wyrazić zgodę polski Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Jeśli zgoda zostanie wyrażona, to pacjent zapłaci za daną usługę medyczną z własnych środków, a po powrocie do kraju złoży w swoim oddziale NFZ wniosek o zwrot poniesionych kosztów. Następnie otrzyma zwrot, ale tylko do wysokości kwoty, którą za dane świadczenie Fundusz płaci polskim placówkom medycznym. Może być więc tak, że do danej usługi trzeba będzie dopłacić.
W centrali NFZ ma powstać współpracujący z Komisją Europejską Krajowy Punkt Kontaktowy, który będzie udzielał informacji na temat zagranicznych świadczeniodawców, uprawnień pacjentów oraz zasad zwrotu poniesionych przez pacjentów kosztów.
Projekt ustawy dostosowującej nasze przepisy do wymienionej dyrektywy trafi teraz do Sejmu.